Simitçi Dünyası Bölgedeki Kimsesiz Yaşlılara Yemek Verdi

0
1897

Simitçi Dünyası Bölgedeki Kimsesiz Yaşlılara Yemek Verdi

Özcan Özbay

Rotterdam da geçtiğimiz günlerde hizmete giren Simitçi Dünyası Rotterdam şubesi bölge insanları ile tanışmak amacı ile Hümanitas ve Belediye ile işbirliği yaparak bölgede yaşayan kimsesizlere yemek verdi.

Simitçi Dünyası Rotterdam da yoksulluk sınırının altında yaşayan yalnız yaşlılar için Hümanitas Vakfı ile birlikte bir çalışma yaparak kahvaltı düzenledi. Yıllardır bölgede yaşayan ancak çevre ile ilişkileri giderek en aza düşen yalnız yaşayan yaşlılara yönelik yapılan bu çalışmanın ilk etabına yaklaşık 20 kişi katıldı. Uzun zamandır ilk kez bir restaurant ortamında yemek yiyen kimsesiz yaşlılar yemek sonrasında Simitçi Dünyası Rotterdam şubesi sahibi Muhammed Koç a teşekkür ettiler.

Kimsesiz yaşlıların kendilerini yaşamdan izole etmelerinden kurtarmak amacıyla yapılan bu çalışmaya on ayak olan ve kapılarını açan Simitçi Dünyası Rotterdam şubesi sahibi Muhammed Koç ” Bir girişimci olarak Rotterdam fakir mahallelerini gezerek burada bizim ve belediye ile Hümanitas ın birlikte belirlediğimiz yalnız yaşayan yaşlılardan bir grup oluşturarak onları şubemizde misafir ederek yemek yedirdik. Kendilerini ziyaret ettiğimiz de de bize olan tepkileri çok olumluydu. Çoğu uzun zamandır kimseyle görüşmeyen insanlardı. Beijerlandselaan’daki birçok restorandan birinde kahvaltı, öğle yemeği ya da akşam yemeğinin tadını çıkarma şansı çok az ya da hiç yok, bu yüzden bu kişilere bunu yapma fırsatını sunmak istiyoruz. Bu elbette bir sorun olabilir, ancak birçok yalnız yaşlı insan için bu özel bir deneyimdir ve buna katkıda bulunmaktan mutluluk duyarız.” dedi.

“Projede yer alan bir diğer kurum olan Hümanitas Vakfı yöneticileride bu girişimden çok memnun olduklarını dile getirdiler.” diyen Muhammed Koç “Ramazan ayında da Simitçi Dünyası Rotterdam şubesi olarak bu tür girişimleri organize etmek istiyor. Örneğin, içinde bulunduğumuz Mübarek Ramazan ayında da bir iftar yemeğine bu şekilde yalnız yaşayan yaşlılardan oluşan bir grubu daha davet edeceğiz. Bu girişimler aynı zamanda farklı kültür, arka plan ve dinlere sahip insanların birbirlerini daha iyi tanımasını sağlayacaktır.”dedi.

Kendisinin de ilk ticari tecrübesi olduğunun altını çizen Simitçi Dünyası Rotterdam Şubesi sahibi Muhammed Koç “Ramazan sonrasında da bu etkinliğimiz sürecek ve her üç ayda bir Belediye ve Hümanitas ile birlikte berlirleyeceğimiz kimsesiz yaşlılarla birlikte yemek yiyerek onların topluma yeniden geri dönmelerini sağlamaya çalışacağız.”dedi.