• Paz. May 26th, 2024

TÜRK GİRİŞİMCİLER KİLİSEYE KATKIDA BULUNDULAR

ByHaber Merkezi

Mar 22, 2017

TÜRK GİRİŞİMCİLER KİLİSEYE KATKIDA BULUNDULAR

Mustafa Koyuncu Arnhem / Hollanda

Hollanda’nın Arnhem şehir merkezinde bulunan Eusebiuskerk kilisesi Almanların başlattığı İkinci Dünya Savaşı sırasında büyük hasar gördü. Orjinal haline göre tamir edilen Eusebius kilisesi yıllarca Arnhem şehrinde yaşayan hristiyan halkın hizmetinde kullanılmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda yıpranması sebebiyle onarım çalışmaları başlatıldı. Bu onarım çalışmaların maliyeti yüksek gelmesinden dolayı kilise mali krize girdi.

Bu krizi aşabilmek için kilise yönetimi, bölge valiliği, belediye işbirliğiyle kermes düzenleyerek Arnhem’de yaşayan halka resepsiyon düzenledi. Bu resepsiyona kayıtsız kalmayan Arnhem’de ticaretle uğraşan duyarlı Türk girişimcileri de destek vererek katkıda bulundular.
Eusebiuskerk-arnhem Onar_m bak_m s_ras_ndaki bugünkü  durumuTürk girişimcileri, “ 50 yılı aşkın süredir Arnhem şehrinde çeşitli uluslardan insanlarla beraber birlikte yaşamımızı sürdürmekteyiz. İşçi olarak geldiğimiz Hollanda’da eğitime ve girişimciliğe önem vererek önemli yerlere geldik. Anavatanımız Türkiye’dir. Bunu hiçbir zaman unutamayız, daima kalbimizde yaşatırız. İkinci vatanımız yaşadığımız, doyduğumuz, iş yaptığımız ülke Hollanda’dır. Osmanlı devleti bile kaldığı ülkelerde o ülkelerin insanların dinine, diline, kültürüne dokunmayarak, saygı göstererek idare etmiştir. Bizler de Osmanlı’nın torunları olarak bulunduğumuz ülkelerde kanunlara uyarak birlik beraberlik içerisinde asimile olmadan yaşamlarımızı sürdürmeliyiz. Yıllardır camilere yardımlarda bulunuyoruz. Hollandalılar da bizim camilerinin ve Türk derneklerinin festivallerine, kermeslerine katkıda bulunuyorlar. Türk girişimcileri olarak bugün de Eusebius kilisesinin onarımına katkıda bulunmak için buradayız.

Son zamanlarda iki ülke arasında gelişen politik çatışmalardan iki ülkede zarar görmektedir. Hollanda’da yaşayan Türk vatandaşları da bu gelişmelerden hoşnut değillerdir. Bir an önce bu politik çatışmaların durdurulması, iki ülke arasında dostluğun, ticaretin, ekonomik ilişkilerin devam etmesini istiyoruz” dediler.

Bir cevap yazın