• Cts. Mar 2nd, 2024

İdrar renginiz sağlığınız hakkında neler söylüyor?

ByHaber Merkezi

Tem 26, 2016

İdrar renginiz sağlığınız hakkında neler söylüyor?

İdrar renginizin sağlıklı olup olmadığınızı gösterebileceğini biliyor muydunuz?

Eğer sağlığına dikkat eden, dengeli beslenmeye çalışan ve vücudunu dinleyen birisiyseniz bu haberimiz tam size göre. Birçok hastalığın belirlenmesinde büyük rol oynayan idrar, sadece renginin değerlendirilmesiyle bile vücudumuzda sorun olup olmadığını anlamamıza yardımcı olabiliyor. İşte idrar rengimizin bize anlatmaya çalıştıkları:

Renksiz: Çok fazla su içiyorsunuz. Su tüketiminizi azaltmanız gerekebilir.

Açık saman rengi: Sağlıklısınız ve bol miktarda su içiyorsunuz.

Saydam sarı: Sağlıklısınız.

Koyu sarı: Sağlıklı olduğunuz söylenebilir fakat su tüketmeniz iyi olacaktır.

Bal rengi: Vücudunuz ihtiyacınız olan suyu alamıyor. Su içmeniz, böbreklerinizin çok daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.

Kahverengi: Susuz kalmış olabilirsiniz veya karaciğerinizde sorun olabilir. Su için ve renk normale dönmezse doktora görünün.

Pembe: Yakın zamanda pancar veya yaban mersini yediyseniz, idrarınızın pembe olduğuna tanıklık edebilirsiniz. Ancak bu renk civa zehirlenmesi yaşadığınızın, enfeksiyon kaptığınızın, böbrek hastası olduğunuzun veya vücudunuzda tümör olduğunun göstergesi olabilir. Doktorunuzla irtibata geçin.

Turuncu: Yeterli miktarda su içmiyor olabilirsiniz veya karaciğerinizde, safra kanalınızda bir rahatsızlık olabilir. Su tüketin ve düzelme olmazsa doktora görünün.

Yeşil, mavi: İdrarın yeşil veya mavi renge bürünmesi genellikle aşırı miktarda gıda boyası tüketilmesi sonucunda meydana gelir fakat bu durum, son derece nadir bir genetik rahatsızlığın göstergesi de olabilir. Aynı zamanda kullandığınız ilaçlar da idrarınıza yeşil veya mavi renk verebilir. Bu olduğunda yapılması gereken en mantıklı şey, en kısa sürede bir doktora görünmektir.

Köpüren idrar: Eğer idrarınız köpürüyorsa veya çok köpüklüyse, vücudunuzda bazı sorunlar olabilir. Köpüklü idrar, böbrek hastalıklarının en büyük habercilerinden birisidir. Bunun yanı sıra çok fazla protein tüketimi de idrarınızın köpürmesine neden olabilir.

Bir cevap yazın