• Cum. Ara 8th, 2023

ADALET BAKANI YESILGÖZ HANDHAVINGLERIN ÜNIFORMA DISINDA BIR SEY TAKMALARINI YASAKLADI

ByHaber Merkezi

Nis 15, 2022

ADALET BAKANI YESILGÖZ HANDHAVINGLERIN ÜNIFORMA DISINDA BIR SEY TAKMALARINI YASAKLADI

Özcan Özbay

Hollanda Adalet Bakani Dilan Yesilgöz Ülke genelinde sivil kontrol memuru olarak çalisan Handhaving (BOA) lerin tarafsiz görünmelerine mani olacak, üniformalari disinda birsey takmalarina yasak getirdi. Bu yasak Hollanda insan haklari kurulundan tepki gördü.

Hollanda insan haklari kurulu konu ile ilgili olarak Adalet Bakani Yesilgöz`e bir çagrida bulunarak dini ifadeler konusunda daha esnek olmasinin iyi olacagini belirterek Bakanin bu yasaginin dindar kisiler üzerinde etkisiz ve damgalayici olduguna dikkat çekti.

Kurul, tarafsizlik ilkesinin tüm kamu görevlilerinin uygulamasi gerektigini belirterek “Handhavinglerin tarafsizligini, dini bir sembol veya dini kiyafet giyme temelinde degil, davranis ve eylemleri temelinde degerlendirin” çagrisinda bulundu.

Adalet Bakani Dilan Yesilgöz de konu ile ilgili olarak Temsilciler Meclisine gönderdigi yazili açiklamada Handhavinglerin (BOA) görev saatleri içerisinde “tarafsiz” görünmeleri gerektigini, bu nedenle polis memurlari gibi bazi kurallara uymak zorunda oldugunu belirterek, “Polis otorite, tarafsizlik ve güvenlik yaymak zorundadir. Ayni kural Handhavingler için de geçerlidir.” dedi.

Simdi gözler Bakanlik tarafindan yapilacak olan uyulmasi gereken kurallarin içerigi hakkinda detayli bir açiklamada.

Bir cevap yazın