EYLEMCİLER BU KEZ GÜNEY ROTTERDAM`DA

0
152

EYLEMCİLER BU KEZ GÜNEY ROTTERDAM`DA

Özcan Özbay

Korona virüsü tedbirleri genelinde alınan önlemlerin en ağırı olarak nitelendirilen sokağa çıkma yasağı Hollanda genelinde eylemlere neden olmaya devam ediyor. Güney Rotterdam ın en işlek caddelerinden biri olan Beijerlaandslaan da toplanan eylemciler polisle çatıştı.

50 Gencin bir araya gelmesiyle başlayan olaylarda eylemciler polise havai fişeklerle saldırdı. Araclari yakan ve dükkanlara da saldıran Kalabalık ilerleyen saatlerde dahada çoğaldı. Polis geniş güvenlik önlemleri alırken çok sayıda tutuklama olduğu öğrenildi.

Belediye Başkanı Aboutaleb olaylarin baslamasinin hemen ardindan bolgede acil durum emri verdi. Groene Hilledijk, Beijerlandselaan ve Bloemhof bölgesinde veya yakınında bulunan kişilerin bir an once evlerine donmeleri istendi. Giderek buyuyen olaylari yakindan takip eden Belediye Baskani Aboutaleb Saat 22: 00’de ikinci bir acil durum emri vererek sabah saat 04.30 a kadar sokaga cikma yasagi baslatti.

Hollanda genelinde çeşitli şehirlerde meydana gelen protesto eylemleri nedeniyle ülke genelinde 15 kentte acil durum ilan edildi. Acil durum ilan edilen kentler şöyle; Ürk, Amsterdam, Eindhoven, Apeldoorn, Arnhem, Tilburg, Breda, Oosterhout, Almelo, Enschede, Helmond, Roermond, Lahey, Venlo, Stein.

DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYINIZ RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ