Bakan Pekcan: Hollanda ile ticaret hacmimizi 15 milyar dolar seviyelerine çıkarmayı hedefliyoruz

0
280

Bakan Pekcan: Hollanda ile ticaret hacmimizi 15 milyar dolar seviyelerine çıkarmayı hedefliyoruz

Her yıl yapılan Ortak Ekonomi ve Ticaret Komisyonu, bugün Bakan Kaag ve Türk meslektaşı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ı bir araya getirdi.

Bu yıl, koronavirüs nedeniyle, toplantı sanal bir ortamda gerçekleşti. Toplantıya Türkiye Cumhuriyeti Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli de katıldı.Bakanlar, küresel tedarik zincirlerinin yeniden düzenlenmesi, sirküler ticaret modelleri ve dijitalleşme alanlarında Türkiye ile Hollanda arasındaki ekonomik ilişkilerdeki fırsatları ve zorlukları değerlendirdi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye- Hollanda 3’üncü Ortak Ekonomik ve Ticari İşbirliği Komitesi (JETCO) toplantısı imza törenine video konferans yöntemiyle katıldı. Pekcan, toplantının ardından basına yaptığı açıklamada, Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Sigrid Kaag’ın ev sahipliğindeki toplantıya ilişkin konuştu. Türkiye’nin, Hollanda ile ilişkilerini uzun vadeli gördüklerini kaydeden Bakan Pekcan, “Hollanda ile ticari ve ekonomik ilişkilerimizin önümüzdeki dönemde ivme kazanacağını değerlendiriyoruz. 2019 yılı itibarıyla 9 milyar dolara ulaşan karşılıklı ticaret hacmimizi, 15 milyar dolar seviyelerine dengeli bir şekilde çıkarmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Hollanda, halen Türkiye’nin en büyük yatırımcısı ve Türkiye’nin en büyük 10 ticaret ortağından biri olmaya devam ediyor. Bakan Kaag, güvenin tesis edilebilmesi için hukukun üstünlüğünün korunmasının hem vatandaşlar hem işletmeler için bir ön koşul olduğunu vurguladı.

Toplantının ardından her iki bakan, VNO-NCW ve TÜSİAD işbirliğiyle birçok Türkiyeli ve Hollandalı firmayı bir araya getiren sanal bir iş etkinliğine katıldı.

DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYINIZ RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ