YAZAR MURAT TUNCEL`İN SON KİTABI ‘KILIÇ VE KIRBAÇ’ KİTAPÇILARDA

0
684

YAZAR MURAT TUNCEL`İN SON KİTABI ‘KILIÇ VE KIRBAÇ’ KİTAPÇILARDA

Özcan Özbay

Hollanda da yaşayanö kitapları ile tüm Dünya ya ulaşan yazar Murat Tuncel in, 500 yıllık Osmanlı dönemi ve Anadolu tarihini anlatan Osmanlılar 3 / KILIÇ VE KIRBAÇ adlı kitabı Elfene Dünya Yayıncılık tan yayınlandı.

Osmanlilar seri romanlarinin 3. olan Kılıç ve Kırbaç romanı hakkında bilgi veren yazar Tuncel “Kitap ta 500 yıllık Osmanlı dönemi ve Anadolu tarihinden bilgiler yer almakta. Kitap 1350 – 1850 yılları arasını anlatıyor. Bu dönem içerisinde Anadolu mitolojileri, Osmanlı yayalarının gittiği yerlerde yaptıkları savaşlar ve Halklarla olan ilişkileri, Savaş insanlarının ve normal insanların yaşamlarından kesitler bulunmakta.” dedi.

2 yıllık bir çalışma neticesinde kitabın hayata geçtiğini belirten Tuncel ” kitap araştırmaya yönelik olduğundan epey bir zamanımı aldı. Şimdi okuyucu ile buluştuğunu görmek beni mutlu etti. Bunun hemen peşinden Osmanlılar Seri romanlarının 4. bu yılın sonunda ‘KONSTANTİNİYE’NİN ZİNCİRLERİ’ adı ile kitapçilarda ki yerini alacak. Bu kitap ta da İstanbul’un fethi ve Bizans İmparatorluğunun sonu ile Osmanlı’nın parlak devrinin başlangıcı ve Kardeş kavgalarının bitişi konuları yer alacak.” dedi.

Yazar Murat Tuncel bu güne dek kendi deyimi ile buyuk okuyucular için 18 Kitap yayınlarken küçük okuyucuları da unutmamış ve onlar için de 4 kitap yayınlamış.

Yayınlanan çocuk kitaplarındaki bazı masallar Türkiye’de ki Okul kitaplarında da yer almıştır.

Murat Tuncel Kimdir

Murat Tuncel 1952 yılında doğdu. Artvin Öğretmen Okulu’nu ve İstanbul Atatürk Eğitim Fakültesi’nin Türkçe Bölümü’nü bitirdi. İlk ve ortaokullarda görev yaptı. 1984 yılında öğretmenlikten ayrılarak Günaydın gazetesinde çalıştı.1989 yılında Hollanda’ya göç etti. Yazın yaşamını Hollanda’da sürdüren yazar, Hollanda eğitim bakanlığına bağlı temel eğitim okullarında anadili dersleri, Rotterdam Konservatuvarı’nda Türk dili ve edebiyatı dersleri verdi.

Türkiye’de yayınlanan Varlık, Edebiyat Gündemi, Damar, Yaşasın Edebiyat, Kıyı, Karşı Edebiyat, Dönemeç, Türk Dili Dergisi, Güzel Yazılar, Evrensel Kültür, Cumhuriyet Kitap, Dünya Kitap gibi edebiyat dergilerinde öyküleri, tanıtım yazıları ve söyleşileri yayınlandı ve yayınlanmaktadır. İlk öykü kitabı 1981 yılında yayınlanan yazarın, birçok öyküsü Türkiye ve Hollanda’da ki antolojilerde yer alırken, birçok öyküsü de Hollandaca, Lehçe, Azerice ve Arapça olarak üniversite ve edebiyat dergilerinde yayınlandı.Yazarın Maviydi Adalet Sarayı adlı romanı Valse Hoop (Sahte Umut) adıyla Hollandaca (3C Yayınevi), İnanna adlı romanı ise Arapça (Al taakwin Yayınevi-Suriye), Korece (Asia yayınevi) ve Bulgarca (Ednorog yayınevi) olarak yayınlanmıştır. Üçüncü Ölüm adlı romanı senaryolaştırılan yazarın, Süper Kurbağa adlı çocuk romanı oyunlaştırılarak Devlet Tiyatroları ve İstanbul Şehir Tiyatroları repertuarlarına alınmış, Ankara Şehir Tiyatroları tarafından da sahnelenmiştir. Yazarın Osmanlı tarihini romanlaştırdığı seri romanların ilki olan Osmanlılar-Trakya Güneşi adlı romanı da Bulgarca ve Arapça olarak yayına hazırlanmaktadır. Yazar, Türkiye Yazarlar Sendikası, Hollanda Yazarlar Sendikası, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye PEN Klubü, Edebiyatçılar Derneği ve Avrasya Yazarlar Birliği üyesidir.

DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYINIZ RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ