Van Gogh’un ‘Kadın Başı’ adlı tablosu yeniden doğduğu topraklarda sergilenecek

0
382

Van Gogh’un ‘Kadın Başı’ adlı tablosu yeniden doğduğu topraklarda sergilenecek

Hollanda’nın Den Bosch kentinde bulunan Kuzey Brabant (Noordbrabants) Müzesi, ünlü ressam Vincent van Gogh’un “Kadın Başı” adlı tablosunu, Londra’daki Christie’s Müzayede Evi’nden 1,6 milyon euroya satın aldı.

Dünya’da ünlü ressam denilince akla gelen ilk isimlerden biri şüphesiz Vincent van Gogh gelir. Hollandalı sanatçının 1884 yılında yaptığı “Kadın Başı” tablosu Hollanda’nın Den Bosch kentinde bulunan Kuzey Brabant (Noordbrabants) müzesi sanatçının “Kadın Başı” ünlü tablsunu 1,6 milyon euroya satın aldı.

MÜZE ÜNLÜ RESSAMIN TABLOSUNUN UZUN SÜREDİR PEŞİNDEYDİ

Hollanda’nın Den Bosch kentinde bulunan Kuzey Brabant (Noordbrabants) Müzesi, Kuzey Brabant eyaletinde doğan ve yaşamının bir bölümünü burada geçiren van Gogh’un tablosunun, uzun süredir peşindeydi. Resmin, Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nde asılı olan ünlü “Patates Yiyenler” tablosu için bir ön çalışma niteliğinde olduğu belirtiliyor. Müzeye göre, köylü bir kadının portresi olan “Kadın Başı”, van Gogh’un Kasım 1884 ile Mayıs 1885 tarihleri arasında Brabant eyaletindeki Nuenen köyünde yaptığı çalışmalardan biri.

TABLODA YER ALAN KADIN ÜNLÜ RESSAMI ETKİLEMİŞ

Ünlü ressam, Nuenen’de yaşadığı dönemde, çiftçiler ve çiftlikte çalışan işçi figürlerine odaklandı. Müzeden yapılan açıklamaya göre, van Gogh, özellikle zorlu çiftlik yaşamını temsil eden karakteristik yüz hatlarına sahip modellerle ilgileniyordu. Resimdeki bilinmeyen kadın da, ünlü ressamı oldukça etkilemiş. Van Gogh, onu birkaç kez daha çalışmalarında kullanmış.Van Gogh, yaptığı 47 kafa çalışmasının ardından, başyapıtlarından biri sayılan Patates Yiyenler’i yarattı.

TABLO MART AYINDAN İTİBAREN MÜZEDE KALICI OLARAK SERGİLENECEK

Londra’daki müzayede evi tarafından 2,5 milyon euro fiyat biçilen tablo, 1,6 milyon euro bedelle, yapıldığı eyalete geri döndü. Kadın Başı tablosu, bugünden itibaren, 6 Eylül’e kadar müzede sergilenecek ve ardından bakıma alınacak.Tablo, önümüzdeki Mart ayından itibaren van Gogh’un Brabant’taki yaşamının anlatıldığı bölümde, kalıcı olarak sergilenecek.Kadın Başı, Vincent van Gogh’un, Kuzey Brabant Müzesi tarafından satın alınan beşinci yapıtı. Müze daha önce, “Neunen’deki Papazın Bahçesi”, “Collse Su Değirmeni”, “Şişeler ve Kabuklu Natürmort” ve “Kazıcı Köylü Kadın” adlı tablolarını koleksiyonuna kattı. Müzede ayrıca, van Gogh’un diğer müzelerden ödünç alınan 8 ayrı eseri de sergileniyor.

VAN GOGH KİMDİR?

30 Mart 1853 – 29 Temmuz 1890, Hollandalı art izlenimci ressam. Batı dünyası sanat tarihinin en tanınmış ve en etkili şahsiyetlerinden biridir. On yıldan biraz fazla bir süre içinde aralarında 860 yağlı boya tablonun da olduğu 2.100 kadar resim ve çizim çalışması üretti ve bunların çoğu yaşamının son iki yılında yapıldı. Bunların arasında manzaralar, natürmortlar, portreler ve otoportreler bulunmaktadır ve modern sanatın temelleri sayılan cür’etkâr renkler ile canlı, fevrî ve ifade dolu fırça darbeleriyle ayırt edilirler. 37 yaşında yıllardır süren psikolojik rahatsızlığı ve yoksulluğun ardından trajik bir biçimde kimilerine göre intihar, kimilerine göre bir cinayet sebebiyle silahla yaralandıktan birkaç gün sonra hayata veda etti.Van Gogh’un ‘Kadın Başı’ adlı tablosu yeniden doğduğu topraklarda sergilenecek

BBCTurkce

DENIZ TV IZLEMEK ICIN TIKLAYINIZ RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ