RIVM uyardı: Gerekli değilse Rotterdam’a seyahat etmeyin

0
800

RIVM uyardı: Gerekli değilse Rotterdam’a seyahat etmeyin

Özcan Özbay

Hollanda Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık ve Çevre için Devlet Enstitüsü (RIVM), Hollandalıları, Hollanda’daki en yeni enfeksiyonlara sahip şehir olan Rotterdam’a seyahat etmeme çağrısında bulundu.

RIVM Epidemiyoloji ve Gözetim Merkezi başkanı Van den Hof, bir TV kanalına verdiği röportajda Rotterdam’a yapılan seyahatlerle ilgili Hollanda halkına bir çağrıda bulunarak gerekmediği sürece Rotterdam`a gidilmemesini önerdi. Van den Hof konuşmasında “Bu olumsuz seyahat tavsiyesi değil. RIVM olarak Hollanda için iç turizm tavsiyesi vermiyoruz. Rotterdam’ın merkezi gibi yoğun yerlerden kaçınılması gerektiğini söyledim. Aynı durum, Amsterdam veya Utrecht olsun, mesafenizi koruyamayacağınız diğer şehir merkezleri için de geçerlidir. Nereye gittiğinizi dikkatlice düşünün. ” dedi.

En fazla risk

Korona krizinin başlangıcından bu yana ilk kez Rotterdam, iki haftalık rakamlara bakıldığında 100.000 kişi başına düşen yeni enfeksiyon sayısı bakımından Hollanda’da birinci sıraya çıktı. Bu sayı 122.2, Amsterdam’ın neredeyse iki katı.

Öte yandan Rotterdam belediye başkanı Ahmed Aboutaleb`in sözcüsünün “Rotterdam’a güvenle gelebilirsiniz,” sözlerine de değinen Van Den Hof, “Kurallara sadık kalırsanız: 1,5 metrelik bir mesafede durun, kalabalıktan kaçının ve ellerinizi yıkayın.” Gezi yerleri, restoranlar ve dükkanlar bu konuda zaten önlemler almıştır. Dahası, yarından itibaren (5 Ağustos) Rotterdam, özellikle yoğun alışveriş bölgelerinde maske takma zaruriyeti başlıyor.”dedi. Van den Hof, “Ama bu artık mesafe işi değil. Mevcut önlem ise yaramıyorsa ek bir önlem alınmalıydı bizlerde onu yaptık” diye yanıtladı.

Üç katına çıktı

Rotterdam’da, yapılan testlerin sayısı son on dört gün içinde, önceki iki haftaya göre üç kat arttı. GGD, ailelerde, işte ve öğrenciler arasında birkaç küçük salgın olduğunu açıkladı. Geçen hafta, Belçika Güney Hollanda eyaleti için olumsuz bir seyahat önerisi yayınladı.

Hollanda’da geçen hafta 2.588 kişi korona virüsü testlerinde pozitif çıktı. Bu geçen haftaya göre 1259 daha fazla. Arka arkaya dördüncü haftada enfeksiyonların sayısı gözle görülür şekilde arttı.

RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ