Yenilik Partisi kuruldu, kurucu Üyelerin içinde birde Hollanda dan isim var

0
13371

Yenilik Partisi kuruldu, kurucu Üyelerin içinde birde Hollanda dan isim var

Özcan Özbay

Türk Siyasetine yepyeni bir parti daha katıldı. Bağımsız Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın başkanlığında kurulan Yenilik Partisi’nin kuruluş dilekçesi, İçişleri Bakanlığına teslim edildi.

Yenilik Partisi’nin kurucu üyelerinden Nazım Özer ve beraberindeki 3 kişi, sabah saatlerinde İçişleri Bakanlığı’na partinin kuruluş dilekçesini verdi. Evrakları teslim etmeden önce basın mensuplarına açıklamada bulunan Nazım Özer, Türkiye’nin bir yeniliğe ihtiyacı olduğunu belirterek, “Biz bu yeniliğe talibiz. Partimizin içerisinde gençlere ve kadınlara olabildiğince fazla yer vermeye çalışıyoruz. Evraklarımızı bakanlığa teslim ettikten sonra saat 16.00’da kurucu ekibimiz, ailelerimiz ve çocuklarımızla Anıtkabir’de Aslanlı Yol’da buluşup atamızın huzuruna çıkacağız. Partimizin adı Yenilik Partisi. Ülkemize hayırlı olsun” dedi.

Yenilik Partisi Genel Baskani Öztürk Yılmaz, Yenilik Partisinin kuruluş dilekçesinin İçişleri Bakanlığına teslim edilmesinin ardından kurucu üyelerle Anıtkabir’i ziyaret etti.

Ziyarette, Atatürk’ün mozolesine çelenk koyarak saygı duruşunda bulunan Yılmaz, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’nde Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.Yılmaz, Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:”Yüce Atam, sizin kurduğunuz cumhuriyetin ve fikirlerinizin ihyası için Yenilik Partimizi kurmuş bulunuyoruz.Özgürlük, üretim ve zenginlik, adalet ve sosyal barış partimizin vazgeçilmezleridir. Türkiye, iktidar ve muhalefetiyle çıkmaza girmiştir. Aynılaşmış ve birbirlerinin kopyası olmuşlardır. Yeni ve cesur bir başlangıç artık tercih değil, zorunluluk olmuştur.Cesaret, öz güven ve fikirlerimizle bu yeni dönemin öncülüğünü yapacağız. Yeni yüzler, yeni fikirler, yeni ve güçlü bir Türkiye özlemiyle yola çıktık. Kadınlarımız ve gençlerimiz bu sürecin öncüsü olacaktır.”Yılmaz’a Anıtkabir ziyaretinde, eşi Özay Yılmaz ile kızları Özgü Ceren Yılmaz ve Aslışah Yılmaz da eşlik etti.

“Türkiye’yi yeni ideallerle tanıştıracağız”

Yılmaz, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, bugün Yenilik Partisinin kuruluş dilekçesini, kurucular kurulunun tam listesini İçişleri Bakanlığına verdiklerini söyledi.Türkiye’de yeni bir dönemin başladığını ifade eden Yılmaz, “Türkiye’de artık kukla bir muhalefet veya ‘dediğim dedik, çaldığım düdük.’ diyen bir iktidar olmayacak. Biz güçlü bir şekilde Türkiye’yi yeni yüzler, yeni fikirler ve yeni ideallerle tanıştıracağız.” dedi.

Partinin kurucu üyeleri arasında Hollanda da yaşayan tanıdık da bir isim var, Ergin Kızılaslan.

Kızılaslan partinin kurulumunu tamamladığını dilekçenin içişleri bakanlığına teslim edildiğini ve görev dağılımının 15 gün sonra açıklanacağını belirterek “Partimizi kurduk. Mecliste artık 12. parti ismi olarak yer alıyoruz. Güçlü Türkiye için en kısa zamanda harekete geçecek ve insanlarımız ile bir araya geleceğiz. Cumhuriyetin ilke ve devrimlerine bagli yenilikci adimlar atacagiz. “dedi.

Edindiğimiz bilgilere göre Ergin Kızılaslan Partide ikinci başkan olarak görev alacak. Ayrıca partide birçok asker kökenli isimlerinde olacağı kulislerde konuşulmaya başlandı.

ÖZTÜRK YILMAZ KIMDIR

Öztürk Yilmaz 19 Eylül 1970, Ardahan’da dogdu.

Ardahan Lisesi ve ODTÜ Uluslararasi Iliskiler Bölümünden mezun olduktan sonra 1996 yilinda girdigi Disisleri Bakanligi’nda sirasiyla Balkanlar, AGIT, Ortadogu, Orta Asya ve Kafkasya Daireleri’nde Daire Baskani, daha sonra da Basbakanlik Disisleri Basdanismanligi’nda Daire Baskani olarak görev yapti.

Avrupa Birligi’nin kalkinma ve entegrasyonu konusunda (VUB-Brüksel) master yapti.
Yurtdisinda ise sirasiyla Kirgizistan Büyükelçiligi, Brezilya Büyükelçiligi ve Avrupa Birligi Daimi Temsilciligi’nde Müstesar olarak görev yapti.

15 Temmuz 2013 tarihinde Türkiye’nin Musul Baskonsolosu olarak atandi.

11 Haziran 2014 tarihinde ISID tarafindan Musul Baskonsoloslugu’na yapilan baskin sonrasi 43 kisiyle birlikte 101 gün boyunca alikonuldu.

20 Eylül 2014 tarihinde 43 personeli ile birlikte serbest birakildi.
2 Temmuz 2015 tarihinde Büyükelçiler Kararnamesi ile Türkiye’nin Tacikistan Büyükelçisi olarak atandi.

3 Eylül 2015 tarihinde bu görevinden istifa ederek 26. dönem TBMM seçimleri için Cumhuriyet Halk Partisi’nden Ardahan 1. sira milletvekili adayi oldu.

1 Kasim 2015 tarihinde yapilan erken genel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi’nden 26. Dönem Ardahan milletvekili seçildi.

24 Ocak 2016 tarihi itibariyla CHP Dis Iliskilerden sorumlu Genel Baskan Yardimcisidir.

Evli ve 3 çocuk babasi olup Ingilizce ve Rusça bilmektedir.

RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ