RESSAM GÜLAY YILDIRIM DAN ATATÜRK VE ÇANAKKALE MÜZESİNE ANLAMLI HEDİYE

0
997

RESSAM GÜLAY YILDIRIM DAN ATATÜRK VE ÇANAKKALE MÜZESİNE ANLAMLI HEDİYE

Özcan Özbay

Hollanda nın Arnhem şehrinde yaşayan ressam Gülay Yıldırım Dunay nin ilk ve tek kişisel ev Müzesi olan Atatürk ve Çanakkale Müzesine kendi yaptığı yağlı boya Atatürk Portresini hediye etti.

Yaptığı yağlı boya Atatürk portresi ile Rotterdam da bulunan, yaptığı çalışmalarla geçen yıl Dünya Kültür Ödülüne de layık görülen Bülent Türker e ait olan Atatürk ve Çanakkale müzesine gelerek tabloyu bizzat kendisi takdim eden Ressam Gülay Yıldırım “Müze ile ilgili sürekli birşeyler duyuyordum. Bir süre müze çalışmalarını takip ettim. Dünya da kişisel olarak tek olması ve burasının oluşumunda hiç bir şeyi eksik etmeden, evinin büyük bölümünü buna ayıran kıymetli dost Bülent Türker beye hem destek vermek, hemde moral ve motivasyon olmasını düşünerek buyağlı boya tablosunu yaptım ve suan hediye ediyorum. Çalışmalarında kendisine çok teşekkür ederim. Bu arada kendisine en büyük yardımcı olan sevgili annesi Zehra Türker hanımında ellerini öpüyorum.”dedi.

Atatürk ve Çanakkale müzesi sahibi Bülent Türker de bu anlamlı jest ten çok memnun olduğunu belirterek “25 yıllık emeğim. Avrupa da 20 yıldır fuarlarla birlikte 1 milyondan fazla insana gönüllü hizmet verdik. Çanakkale yi Dünya ya tanıttğimiz için çok mutluyuz. Annem Zehra Türker in emeği büyük. Onun hakkı ödenmez. Müzeye gelen herkese her türlü hizmeti gönüllü yaptı. Gülay hanım çok büyük sürpriz yaptı. Müzemizin en güzel yerinde onun eseri kalacak Kendisine sonsuz teşekkür ederim. Çok değerli bir sanatçı. Eserleri çok güzel. Dedesi de ressam imiş. Yakında Avrupa çapında bir ressam olacağına inanıyorum. Kendisine başarılar dilerim. Hollanda da ki Türk bayanlarına örnek oldu.”dedi.

RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ