Bodrum’da porsiyonu 48 euroya satılan döner Hollanda ve Belçika medyasında

0
937

Bodrum’da porsiyonu 48 euroya satılan döner Hollanda ve Belçika medyasında

Yusuf Özkan

Lahey, Hollanda

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, bir porsiyon dönerin 48 euroya, yani yaklaşık 370 liraya satılması, Hollanda ve Belçika medyasında geniş yer buldu.

İki ülkedeki çok sayıda medya organında, “Bir porsiyon kebap 48 euro” başlığıyla duyurulan haberlerde, Türkiye’deki yiyecek içecek sektörününün, umutsuzca tatil sezonunun maddi hasarını telafi etmeye çalıştığı belirtildi.

Bodrumda’daki lüks restoranlarda bir fincan “duble espresso”nun 8 eurodan satıldığı belirtilen haberlere göre, ilçedeki diğer işletmelerde de durum farklı değil. Bir otel, denize dalış için 70 euro talep ederken, açık büfe yemek için de 45 euro isteniyor.

Haberlerde, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın, işletmecilerin müşterileriden yüksek miktarda hesap almasını sorun olarak görmediği vurgulandı.

Belediye Başkanı Aras, Bodrumda’daki işletmelerin uyguladığı yüksek fiyatlara ilişkin eleştirileri, “Turistlerin cebindeki parayı sonuna kadar almakla mesulüz. Bu serbest piyasa ekonomisi. Burası turizm memleketi ve dünyanın en zengin insanları buraya geliyor” diye yanıtlamıştı.

Hollanda ve Belçika’da ekmek arası döner 3 eurodan başlayan fiyatlarla satılıyor. Patates kızartması, salata ve sosuyla birlikte servis edilen porsiyon dönerin satış fiyatı ise 6-10 euro arasında.

RADYODENIZ DINLEMEK ICIN TIKLAYINIZ