KIZINI GÖRMEYE GELDİ ALMANYA`DA GÜMRÜKTE KALDI

0
1942

KIZINI GÖRMEYE GELDİ ALMANYA`DA GÜMRÜKTE KALDI

Özcan Özbay (Özel Haber)

29 Mayıs ta geçirdiği görünmez kaza neticesinde ayağı kırılan Sevgi Göksu durumu Türkiye de yaşayan Annesine söyleyince Yeşil pasaportu olan Nezihat Göksu (62) ilk bulduğu uçakla 30 Mayıs ta Sun Express in XQ 734 sefer nolu 4 Haziran 10.35 kalkışlı seferin Ankaradan Düsseldorf havaalına uçtu.

Yolcuyu karşılamaya giden Sevgi Göksu nun oğulları Emrecan ve Emirhan Bolat hava alanına geldiklerinde Anneannelerini bulamadılar. Görevlilere durumu anlatan kardeşler Anneannelerinin polis tarafından gözetime alındığını öğrenince durumu annelerine bildirdiler. Ayağı Kırık olan Sevgi Göksu o hali ile Almanya ya giderek Annesini aramaya başladı.

Yaşadığı olayın şokunu halen atamadığını söyleyen Sevgi Göksu “Ayağım kırık olduğundan dolayı 2 büyük oğlum 4 haziran daki 13.25 deki inecek olan uçağı beklemeye başladılar. İndikten sonra Annem neden geldmiş, nasıl gelebilir, Türkiye Sun Express nasıl bırakır diye Alman poliside aynı şaşkınlığı yaşadığından annemi apar topar aldılar. Ve saatlerce elimizden hiç birşey gelmedi, sadece saatler içinde ulaşabildiğimde annemin ağlamaları, o korkusu, o gözyaşları çaresizliğimizin tarifi yoktu. 62 yasındaki kalp hastası ve astım hastası anneme birşey yapamıyorduk. Sınırdışı diyorlardı Yasal olmayan yollardan girildi gözüküyordu. Meğerse halen corona tedbirleri devam ettiğinden uçak tahliye uçağıymış ve Alman Federal yasalarına göre suç işlenmiş gözüküyordu. Yeşil pasaportlu olmasına rağmen turist statüsünde gözüktüğü için giremez diye annem saatlerce tutuldu. Çocuklar bu arada türk konsolosluğundan yardıma gitmişti onlarında çabası dikkate alınması. Sadece gidecek annem saatlerce aşağıda havasız biryerde korku ve endişeyle sabahı bekleme koltuklarında yiyeceği bile geçtik 1 bardak su bile verilmeden geçirdi. Allahtan başkonsolos hanımın zoruyla sargi ve ilaçları verildi.
Ertesi günü yapılan yazışmalar ve görüşmeler sonucunda alınan onayla annem Türkiye Cumhuriyeti garanti vererek Düsseldorf Başkonsolomuz Ayşegül hanımın büyük ricaları ve çabaları üzerine konsolosluğa memur eşliğinde sadece kapalı bir odada misafir izni çıktı. Bunada mutluyduk. Günler sonra başlıyan ilk uçakla şükürler olsun annem gönderildi. 11 haziran da gece 3 gibi annem Türkiye topraklarındaydı. Sürecin sıkıntıya girmemesi için ve konsoloslutan geri alınmasın diye duyurmadık. Şunu gördükki Almanya gerçekten kanun ülkesi ve dışarısına ne olursa olsun çıkmıyorlar.”dedi.

Konuda suçun asıl Sun Expres te olduğunu vurgulayan Sevgi Göksu “Sun expressin büyük hatası ile ülkeden çıkış için 4 kontrolden geçirilerek çıkış yapan Annemin bu kadar mağdur olmasını kabul etmiyoruz. Almanya hükümeti Sun express e ceza yazmış ve hava yolu şirketi hatası nı kabul etmiş, ama neye yaradı günlerce çektiğimiz acı yanımıza kalıp mağdur olduk”dedi.

Öte yandan T.C. Amsterdam Başkonsolosluğu bu gibi konularda vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için Sosyal medya üzerinden bir duyuru yayınladı.

T.C. Amsterdam Başkonsolosluğu`nun duyurusu şöyle;

ÖNEMLİ DUYURU❗️

AB’nin çovid-19 önlemleri nedeniyle, vatandaşlarımızın “Schengen vizesi veya yeşil pasaportları olsa” dahi Hollanda’ya girişi 1 Temmuz 2020 tarihine kadar mümkün değildir. Bu tarihin daha da uzatılması AB Komisyonu’nun tavsiyesi üzerine AB üyesi ülkelerin yetkisindedir.
Mevcut koşullarda, sadece Hollanda’da oturum izni olan vatandaşlarımız Hollanda’ya giriş yapabilir.
Vatandaşlarımıza önemle hatırlatılır.