HOLLANDA TÜRK GİRİŞİMCİ DERNEKLERİNDEN RUTTE`YE UYARI GİBİ MEKTUP

0
1627

HOLLANDA TÜRK GİRİŞİMCİ DERNEKLERİNDEN RUTTE`YE UYARI GİBİ MEKTUP

Özcan Özbay

Kısa adı TNOP olan Hollanda Türk Girişimciler Derneği, Hollanda Başbakanı Mark Rutte nin geçtiğimiz günlerde Türkiye nin Corona virüsü ile mücadelesi ve durumunun virüsün patlama yaptığı İtalya ve İspanya dan daha kötü gösterildiği açıklaması nedeniyle rahatsız olduklarını belirten uyarı gibi bir mektup gönderdiler.

TNOP Başkanı Durmuş Doğan yaptığı yazılı açıklamada “Hollanda Başbakanının yapmış olduğu basın açıklmasında Türkiye ile ilgili seyahetler için farklı bir tespit yapmasına karşı kendilerine bir mektup gönderdik. Aynı mektup Hollanda başbakanı Mark Rutte nin dışında Dışişleri bakanı Stef Blok, Ekonomi Bakanı Signid Kaag, VNO NCW başkanı Hans de Boer ve MKB başkanı Jacco Vonhof a da gönderilmiştir. Türkiye’nin Corona ile mücadelesi ve durumu İtalya ve İspanya gibi ülkelerden daha olumsuz gösterilerek Türkiye’ye hem tatil hemde ticaret
amaçlı gitmek isteyenler üzerinde olumsuz etki yaratmayı amaçlıyan bu
açıklamalardan duyduğumuz rahatsızlığı kendilerine ilettik.”dedi.

Öte yandan konu ile ilgili olarak TNOP üyesi, Hollanda Türk Turizimciler ve Acenteleri Derneği Başkanı Kamil Saygı da yaptığı açıklamada konuya yapılan tepkiyi ve Türkiye den beklentilerini Cumhurbaşkanına da ilettiklerini belirterek “Türkiye yi Turizim konusunda vurmak isteselerde buna kimsenin inanacağını sanmıyorum. Gelişmeler konusunda Türkiye nin de Cumhurbaşkanımızın yapacağı kesin uçuş tarihlerinin ilan edilmesini arz ettik.”dedi.