HOLLANDADA YASAYAN TÜRKLER GÖÇÜN ANITINI SİRKECİYE DİKECEKLER

0
829

HOLLANDADA YASAYAN TÜRKLER GÖÇÜN ANITINI SİRKECİYE DİKECEKLER

Yaklaşık 60 yıl önce başlayan Avrupa’ya İşçi Göçünu simgeleyen ‘UMUDA YOLCULUK ANITI’ Sirkeci’ye dikilecek.

Hollanda da yaşayan Türkler tarafından başlatılan UMUDA YOLCULUK adını taşıyan anıtın tasarım ve dökümü İzmir’de yaşayan heykel sanatçıları Derya Ersoy, Zafer Dağdeviren ve Ali Yaldır tarafından yapıldı. Konu ile ilgili olarak önceki gün Hollanda merkezli yayın yapmakta olan Radyo Deniz ve Deniz TV ortak yayınında Gazeteci Özcan Özbayın canlı yayın konuğu olan Proje koordinatörü ve Hollanda Türkler için danışma kurulu başkanı Zeki Baran, Proje önerisini sunan Gazeteci Ömer Hünkar Ilık, Hollandanın Türkiye Büyükelçisi Yardımcısı Erik Weststrate ve Heykel sanatçısı Derya Ersoy Dağdeviren Proje ve çalışmanın geldiği son durumu masaya yatırırken Son döneme damgasını vuran ve tüm Dünya yı etkisi altına alan Korona virüsü ile yasama konusundaki düşüncelerini dile getirdiler.

Virüs ile yaşam konusunda Türkiye ve Hollanda yı kıyaslayan Büyükelçi yardımcısı Westrate “Virüsle yaşamaya bir şekilde alışacağız. Türkiye Hollanda dan bir hafta sonra virüs ile tanıştı. Türkiye çok erken bir noktada önlemler aldı. Elçilik olarak bizde önlemler aldık. Heryer titizlikle dezenfekte edildi. Çalışmalarımızı evden sürdürüyoruz.”dedi.

Daha sonra programın ana konusu olan Umuda Yolculuk Anıtı konusunda yaklaşık 60 yıl önce Umuda, bilinmezliğe yola çıkan gurbetçiler ve anıt çalışmaları konusuna geçildi.

Yolculuğun başladığı yere anıt

Hollanda’da 1983 yılından bu yana çok çeşitli çalışmalar yürüten Demokratik Sosyal Dernekler Federasyonu DSDF adına Proje koordinatörlüğünü yürüten ve aynı zamanda Hollanda Türkler İçin Danışma Kurulu Başkanı Zeki Baran ’10 yıllık bir rüyanın gerçekleşmesi için son aşamaya geldik. Umuda Yolculuk Anıtının dökümü tamamlanıyor. Başta Hollanda olmak üzere Türkiye’den işçi göçü alan ülkelerin resmi temsilciliklerinin de katılacağı açılış programını tamamlamak üzereyiz. Babalarımız 60 yıl önce Avrupa’nın çeşitle kentlerinde çalışmak için Umuda Yolculuğa Sirkeci Tren İstasyonundan başlamıştı. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi anıt için Sirkeci Garı önündeki Parkta bir yer tahsis etti. Bu bizi çok sevindirdi. Babalarımızın bu büyük yolculuğu başladığı yerde ölümsüzleşecek’ dedi.

Katkıları unutulmasın

Avrupa’ya İşçi Göçü Anıtı önerisini gazeteci Ömer Hünkar Ilik yaklaşık 13 yıl önce dile getirdi. İşçi Göçü ile ilgili Hollanda televizyonunda belgeselleri yayınlanan Ilik, ‘2014 yılında Hollanda’nın Rotterdam Kentinde, belediyenin desteği ile Misafir İşçi Anıtının açılışını gerçekleştirdik. Şimdi sırada Sirkeci anıtı var. Proje tamamlanmak üzere. Bundan büyük mutluluk duyuyorum’ dedi. Ilik’ın konu ile yaptığı açıklamasında ayrıca şu görüşlere yer verdi. ‘Çoğunluğu yoksul köylülerden oluşan binlerce sağlıklı genç erkek 60 yıl önce en fazla iki yıl sonra döneriz diye Avrupa’nın çeşitli ülkelerine çalışmak için gittiler. Geride genç karılarını ve yeni doğmuş çocuklarını bıraktılar. Bu umuda yolculuktu. Biraz para biriktirip, geri döneceklerdi. Avrupa ülkeleri için ucuz ve taze iş gücüydüler. Geçiciydiler. Ama yıllar geçtikçe dönme planları ertelendi. Sonunda Avrupa’da sayısı 4 milyon kişiye ulaşan yerleşik bir topluluk olduk. Bilinmezliğe doğru atılan bu adımlar ve çekilen büyük sıkıntılarla hem Türkiye ekonomisine hem de birçok Avrupa ülke ekonomisinin savaş sonrası yeniden güçlenmesine katkıda bulundular. Bu işçilerden gelen yeni kuşaklar bugün Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki en önemli bağı oluşturuyor. Avrupa Birliğine üye birçok ülkede ekonomi, sanat, bilim, hukuk, eğitim, sağlık ve daha birçok alanda katkıda bulunuyorlar. Bu büyük toplu göçün unutulmaması ve göçün yükünü çeken birinci kuşağa saygı amaçlı hem Hollanda’da hem de Türkiye’de anıtlar dikilmelidir, diye düşündüm. Hollanda Demokratik Sosyal Dernekler Federasyonu DSDF bu önerime sahip çıktı ve hayata geçirdi. Başta her iki anıt projesinin de Proje Koordinatörlüğünü yürüten Zeki Baran olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum’.

Hollanda öncülüğünde

UMUDA YOLCULUK Anıtı konusunda ki canli yayına Ankara’dan katılarak, konu hakkında açıklamalarda bulunan Hollanda Büyükelçisi Yardımcısı Erik Weststrate ‘Avrupa’ya Türk İşçi Göçünü anlatan bir anıtın Türk asıllı Hollanda vatandaşlarının inisiyatifi ile gündeme gelmesinden büyük sevinç duyduğunu ve gerekli her türlü yardımı yapacaklarını bildirdi. Anıtın Hollanda ve Türkiye arasındaki ilişkilere olumlu yansıyacağına inandığına değinen Erik Weststrate, Türkiye’den göç alan diğer Avrupa Birliği Üyesi ülkelerin Türkiye’deki diplomatik temsilcilerinin anıt hakkında bilgilendirilmesi ve açılışa davet edilmesi hususunda görev almaya hazır olduklarını söyledi.

Zafer-Ali-Derya Sanat Atölyesi

Heykel sanatçısı Derya Ersoy Dağdeviren ‘böylesi anlamlı bir anıtı diğer iki heykel sanatçısı arkadaşım ile birlikte gerçekleştiriyor olmaktan büyük sevinç ve onur duyuyorum. Daha önce Soma Maden İşçi anıtını da gerçekleştirdik. UMUDA YOLCULUK anıtının tasarımı için 1960’lı yıllardaki giden işçilerin fotoğraflarını inceledik. Hollanda’daki arkadaşlar ile uzun görüşmelerimiz oldu. Sonunda güzel ve konuyu oldukça iyi anlatan bir eser ortaya çıktı. Bu eseri bir an önce Sirkeci Garının karşısındaki parka yerleştirmek ve açılışını yapmak için sabırsızlanıyoruz’ dedi.

Türk asıllı girişimcilerden mali destek

Hollanda Türk İş Adamları Derneği (HOTIAD) Başkanı Hikmet Gürcüoğlu anıtın yapımında gerekli olan mali ihtiyacın karşılanmasına severek katıldığını bildirdi. Avrupa çapında etkin 5 girişimci arkadaşını da mali destek konusunda ikna eden Gürcüoğlu ‘UMUDA YOLCULUK anıtında resmedilen birinci kuşak Türk İşçilerinden ‘bizim kahramanlarımız’ diye bahsederek, ‘kendinden sonraki kuşaklara, göç ettikleri ülkelere ve Türkiye’ye büyük katkılar sağlamış bu insanların bu anıt ile ölümsüzleşmesine katkı sunmaktan büyük sevinç duyuyorum’ dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Hollanda Büyükelçiliği tarafından sahiplenilen proje başta Hollanda Türk İş Adamları Derneği HOTIAD üyeleri ve diğer girişimciler tarafından finans ediliyor.

UMUDA YOLCULUK anıtının resmi açılışı Korona Salgını önlemleri elverirse 2021 yılının mayıs ayında yapılacak.