“Hollanda’da yaşayan göçmen gruplar entegrasyon yarışında değildir.”

0
526

“Hollanda’da yaşayan göçmen gruplar entegrasyon yarışında değildir.”

Rotterdam Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb’in gectigimiz gunlerde Fas ta bir TV ye verdigi roportajinda Hollanda da yasayan Fas`lilarin Turklerden daha iyi uyum sagladiklarini belirten talihsiz sozlerine tepkiler yagmaya devam ediyor.

Konuya iliskin olarak yazili bir aciklama ile tepkilerini dile getiren Turkler icin danisma kurulu (IOT) baskani Zeki Baran “Hollanda’da yaşayan göçmen gruplar entegrasyon yarışında değildir.”dedi.

“Ayrımcılıkla mücadele ve ekonomik krizden göçmenlerin orantısız etkilenmemesi için önlem alma zamanı!”diyen Baran aciklamasina soyle devam etti;

“Rotterdam Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmed Aboutaleb’in Fas’lı bir medya kuruluşuna verdiği söyleşide, Faslılar’ın Türklerden daha iyi Hollanda’ya uyum sağladığı yönündeki sözlerini üzüntüyle karşıladık. Değişik toplumsal grupların belirsiz bir biçimde birbiriyle karşılaştırılması doğru değildir.

Rotterdam gibi farklı toplumsal grupların bir arada yaşadığı büyük bir sanayi kentinin Belediye Başkanından tüm kesimleri kapsayıcı bir yaklaşım beklenir. Hollanda’da günlük hayatın her alanında görülen ve son olarak Vergi Dairesinde zirve yapan ayrımcı anlayış ve uygulamalarla mücadele öncelikli olmalıdır. Korona önlemleri nedeniyle ekonomide beklenen ağır krizden göçmenlerin orantısız şekilde olumsuz etkilenmemesi için alınacak önlemler üzerine bir tartışma daha yerinde olacaktır.

Bu tür açıklamalar Rotterdam’ın toplumsal birliğine farklı kesimler arasındaki kardeşlilk ve dayanışma duygusuna da zarar veriyor. Korona salgını ile mücadelede nasıl Hollanda toplumunun tüm kesimleri birlikte mücadele etti ise bundan sonra da yaşadığımız zorlukları aşabilmek için, hep birlikte ele ele vererek dayanışma içinde hareket etmeliyiz.

Rotterdam gibi bir büyük şehrin Belediye Başkanından, ayrımcılıkla mücadele ve eşit vatandaşlık kavramının geliştirilmesi amaçlı girişimlere önderlik etmesini bekliyoruz.”