• Sal. Eyl 26th, 2023

İLKÖĞRETİM OKULLARI 11 MAYIS TA AÇILACAK

ByHaber Merkezi

Nis 21, 2020

İLKÖĞRETİM OKULLARI 11 MAYIS TA AÇILACAK

Özcan Özbay

Hollanda da kabinenin yaptığı çalışma ve görüşmelerin neticesinde alınan karar şöyle; ilköğretim okulları 11 Mayıs ta açılacak.

Korona virüsü nedeniyle alınan önlemler kapsamında yer alan okulların kapanması ile ilgili biraraya gelen Kabine yaptığı çalışmaların sonucunda karara vardı, ilköğretim okulları açılacak ancak diğer alınan önlemler üç hafta daha uzatılacak.

Kriz yönetimi, Mayıs tatilinden sonra çocuk bakımı, ilkokul, okul dışı bakım ve özel eğitimin yeniden açılmasının Halk sağlığı riskini etkilemeyeceği, kontrol altında olabileceğini açıkladı.

11 Mayıs ta açılacak olan okulların toplu yada kademeli olarak açılıp açılmayacağı konusunda henüz tam fikir birliği sağlanmadığını açıklayan yetkililer yakında bunun netlik kazanacağını da belirttiler.

Okulların açılmasının ardından 12 yaş altı çocukların 1,5 sosyal mesafe kurallarına uymasının gereksiz olduğuda açıklanan bilgiler arasında, ancak 12-18 yaş arası çocukların 1,5 metre sosyal mesafe kurallarına uyması zorunlu.

Yeni düzenlemede dış hekimleri ve hijyenistlerin de yeniden açılabilecekleri belirtilirken tedbirlerin gevşetilmesinin virüsün şiddetinin azalması değil, kabine uzmanlarının önerileri olduğu belirtildi. Kuaför ve güzellik salonları il eilgili henüz bir belirlenmiş durum söz konusu değil. Gelecek hafta bu konumdaki iş yerleri için kararlar alınabileceği ama o zamana kadar önceki kararların geçerli olduğu da vurgulandı.

Yasakların üç hafta daha uzatıldığı kesinleşen konular arasında Kafe ve Restorantların kapatılması ile huzur evlerinin ziyaretçi düzenlemeleri üç hafta sonrasına kaldı. 1 Haziran tarihine kadar olan Lisanslamaya tabi etkinliklerin yasakları 1 Eylül e kadar uzatılacağı da gelen bilgiler arasında yer aldı.

Bir cevap yazın