Hollanda Başbakanı Rutte: Güneyli dostlarımız ile çözemeyeceğimiz bir anlaşmazlığımız yok

0
992

Hollanda Başbakanı Rutte: Güneyli dostlarımız ile çözemeyeceğimiz bir anlaşmazlığımız yok

Hollanda Başbakanı Mark Rutte Cuma günü yaptığı açıklamada koronavirüs salgınına yanıt verme politikaları konusunda Kuzey ve Güney Avrupa ülkeleri arasında yaşanan anlaşmazlıkların aşılamaz olmadığını söyledi.

Hollanda Başbakanı Rutte: Güneyli dostlarımız ile çözemeyeceğimiz bir anlaşmazlığımız yokHollanda Başbakanı Mark Rutte cuuma günü yaptığı açıklamada koronavirüs salgınına yanıt verme politikaları konusunda Kuzey ve Güney Avrupa ülkeleri arasında yaşanan anlaşmazlıkların aşılamaz olmadığını söyledi.İtalya ve İspanya’dan Hollanda’ya yönelik gelen eleştiriler karşısında konuşan Rutte, Avrupa Birliği (AB) İstikrar Mekanizması’ndaki fonların dikkatli ve etkili kullanılması gerektiği uyarısında bulunarak “Elimizin altında oynayabilecek fazla sayıda kart kalmadı” dedi.

AB liderleri bu hafta telekonferans yöntemi ile bir araya gelerek Covid-19 salgının nasıl kontrol altına alınabileceğini ve birliğin ekonomisinin en az hasarla nasıl kurtarılabileceğini görüştü. Ne var ki, salgından en çok etkilenen güneydeki AB üyeleri kuzey üyelerinin yeterli ekonomik yardımı göstermediklerini düşünüyor.

Kaynak: Euronews