“Türkiye mülteciler için para istiyorsa, hayır demeyeceğiz”

0
748

Hollandalı Bakan yardımcısı: Türkiye mülteciler için para istiyorsa, hayır demeyeceğiz

Türkiye – Yunanistan sınırında yaşanan göçmen krizi diğer Avrupalı ülkelerin de ana gündem maddeleri arasında yer alıyor. Hollanda hükumeti, Avrupa Birliği olarak, mültecileri geri alması karşılığında Türkiye’ye daha fazla para desteğinde bulunabileceklerini söyledi.

Türkiye sınırından Avrupa ülkelerine yapılan göçmen akını krizi büyüyor. Ülkelerine yönelecek göçmen dalgasından tedirgin olan Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakan Yardımcısı Ankie Broekers Knol, “Türkiye, mülteci almak için Avrupa’dan daha fazla para istiyorsa, buna hayır demeyeceğiz” dedi.

“MÜLTECİLER İÇİN DAHA FAZLA PARA İSTERLERSE HAYIR DEMEYİZ”

Hollanda hükumeti, Avrupa Birliği’nin, “mültecileri geri alması karşılığında Türkiye’ye daha fazla para vermesine” yeşil ışık yaktı. Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakan Yardımcısı Ankie Broekers Knol, “Türkiye, mülteci almak için Avrupa’dan daha fazla para istiyorsa, buna hayır demeyeceğiz” dedi.

MÜLTECİLER KONUSUNDA TÜRKİYE’Yİ SUÇLADILAR

Hollanda Meclisi, Salı akşamı yaptığı oturumda, Türkiye’den Yunan sınırına yönelen yeni mülteci akışını görüştü. İktidar ve muhalefete bağlı çok sayıda milletvekili, Yunanistan sınırındaki mülteciler konusunda Türkiye’yi suçladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, siyasi amaçlar uğruna mültecileri kullandığını savunan Hollandalı milletvekilleri, Türkiye’yi Avrupa’ya karşı şantaj yapmakla suçladılar.

ŞANTAJ SÖYLEMİ SORUNU ÇÖZMEZ

Hükümet adına söz alan Liberal Sağ Parti (VVD) Milletvekili, Güvenlik ve Adalet Bakan Yadımcısı Ankie BroekersKnol, milletvekillerinin “şantaj” söylemine katılmadı. Hollandalı hükümet üyesi, “Hep bir ağızdan yüksek sesle ‘şantaj’ sözcüğünü dillendirebilir ya da anlaşmaya bağlı kalmadıklarını söyleyebiliriz ama bu sorunu çözmez” dedi. BroekersKnol, sorunun çözümü için, Avrupa tarafından Türkiye’ye daha fazla para verilmesi fikrine olumlu yaklaştıklarını belirterek, “Ankara’nın, mültecileri almak için daha fazla para talebine hayır demeyiz” dedi.

“YETERİNCE MALİ DESTEK VERİLMEDİ”

Mülteci krizini AB için bir skandal diye değerlendiren Hollandalı parlamenterler, Avrupalı liderleri, “Devekuşu Politikası” izlemekle ve Türkiye’ye yeterince mali destekte bulunmamakla suçladılar. Türk-Yunan sınırındaki duruma ilişkin gelişmeler, Brüksel’de Çarşamba günü AB temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek acil istişare toplantısında ele alınacak.

BBCTurkce