HOLLANDA: “UYUM SINAVI” ÖZKARA: “ANKARA ANTLASMASINA AYKIRI”

0
2095

HOLLANDA: “UYUM SINAVI”…ÖZKARA: “ANKARA ANTLASMASINA AYKIRI”

Özcan Özbay

Hollanda`nin, Türk vatandaşlarına yeniden getirmek istedigi ‘uyum sınavı’na karsilik Turk asilli Avukat Ismet Ozkara bu zorunlu uygulamanin Ankara Antlasmasina aykiri oldugu iddia ediyor.

Hollanda hükümeti, 1 Ocak 2021’den itibaren ülkeye gelecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını, zorunlu uyum sınavına tabi tutacak.

Türkiye ile Avrupa Topluluğu (AT) arasında 1963 yılında imzalanan ortaklık anlaşması ve 1970 tarihli katma protokol uyarınca, Türk vatandaşları uyum sınavı yükümlülüğünden muaf tutuluyordu.

Sosyal İşler Bakanı Wouter Koolmees, Hollanda Temsilciler Meclisi’ne gönderdiği mektupta, Türk vatandaşlarının, ortaklık anlaşması uyarınca sahip oldukları istisnai konuma, 2021’den itibaren son vereceklerini bildirdi.

Hollandalı bakana göre, Türkiye kökenli göçmenler Hollanda’ya yeterince uyum sağlayamadı.

Koolmees, “Birçoğunun işi var ve toplumda aktif durumdalar ancak bazılarının Hollandaca ile ilgili sorunları var. Bu nedenle toplumda yollarını bulmakta zorlanıyorlar” dedi.

‘Açık kamu yararına’ ilişkin karar işletilecek

Mecliste, uzun süreden beri, Türk vatandaşlarına tanınan ayrıcalığa son verilmesini ve Avrupa Birliği (AB) dışından gelen tüm göçmenler gibi, onların da zorunlu uyum sınavına girmesi talepleri dile getiriliyordu.

Ancak Türkiye ile eski adı Avrupa Ekonomik Topluluğu olan AB arasında imzalanan ortaklık anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yönelik böyle bir dayatmaya izin vermiyordu.

Hollanda, hükümet ortakları Hristiyan Demokrat Parti (CDA) ile Demokratlar 66 Partisi’nin (D66) önerisi ile ortaklık anlaşmasını “by pass etmeye” hazırlanıyor.

Hollanda hükümeti, Avrupa Adalet Divanı tarafından 2014 yılında verilen “açık kamu yararı nedeni ile ortaklık anlaşması hükümlerinin ihlal edilebileceği” yönündeki kararı işletmeye hazırlanıyor.

Hükümet ortağı CDA, 15 Temmuz 2016’daki başarısız darbe girişimi sonrası, Türkiye kaynaklı sığınma başvurularının ciddi biçimde arttığına dikkati çekerek, artan yeni göç dalgası ile birlikte uyum sınavının zorunlu hale geldiğini savunuyor.

Hükümet, Türkiye kökenli göçmenlere uyum sınavı zorunluğu getiren yeni sivil uyum yasasını, bu yıl içinde meclisten geçirecek.

Bakan Koolmees’in verdiği bilgiye göre, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşalarına uyum sınavı zorunluluğunun 1 Ocak 2021’den itibaren uygulanması planlanıyor.

Avukat İsmet Özkara “Hollandaca dil ve uyum sınavı Ankara antlaşmasına aykırı”

Konu ile ilgili olarak görüşlerini aldığımız Türk asıllı Avukat İsmet Özkara “Hollanda hükümeti Ocak 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak olan ve daha önce Türk vatandaşları için geçerli uygulanmak istenen ancak bu uygulama Ankara antlaşması nedeniyle Türkler için uygulanamayacağı anlaşılan dil ve uyum sınavını tekrar yürürlüğü koyacağını açıkladı. Bu yasaya göre Türkiyeden eşini getirmek isteyenler, eşleri Türkiyede uyum ve dil sınava girmek zorunda olacaklar. Bu sınavı alamadıkları taktirde, Hollandaya giremiyecekler.

Gelecek yıl Türk vatandaşlarına uyum sınavı zorunluğu uygulanması halinde, aile birleşimi Hollanda’ya yerleşecek olanlar, Türkiye’deki Hollanda temsilciliklerinde dil ve kültürel konularda kursa gitmek zorunda kalacak.

Ancak Ankara antlaşmasına göre, yeni çıkan kanunlar Türk vatandaşları için geçersiz olduğu net. Fakat bakanlıktan yapılan açıklamaya göre hukuki bir açık bulunduğu söyleniyor. Bahsi geçen hukuki bir açık değil, bakanlığın Ankara antlaşmasının tanımak istemediği anlamına geliyor. Oysa Avrupa Adalet Divanının Ankara antlaşmasındaki tavrı net.

Avrupa Aadelet Divanı defalarca AB vatandaşları ile Türk vatandaşlarının eşit muamele görmesi gerektiğini ve ayrımcılık yapılamıycağını bellirti.”dedi.