NOOM Arnhem Belediyesinde Brifing Verdi

0
659

NOOM Arnhem Belediyesinde Brifing Verdi

NOOM (yaşlı yabancı kökenli Hollanda vatandaşlarını temsil eden iletişim ağı)

Hollanda genelinde yabancı kökenli Hollanda vatandaşı olan yaşlılara hizmet veren birçok kurum ve kuruluşlara Arnhem belediyesinde brifing verdi.

Brifing’te NOOM hakkında bilgi veren koordinatör Lameiro Garcia,

” 55+ yaşlı olan Karayip, Çin’li, Fas’lı, Molük, Surinam’lı, Türk, yada Güney Avrupa kökenli vatandaşların sayısı gittikçe yükseliyor; şu anda 325.000’den 2050 yılına kadar 1 milyona varması bekleniyor. Önümüzdeki 10-15 yıl ikiye katlanması muhtemel. Önümüzdeki 25-30 yıl ise üçe katlanması bekleniyor.

Hollandalı yabancı kökenli yaşlılar arasında önümüzdeki yıllarda artış olmasıyla birlikte özellikle yaşlılarda görülen demans hastalığı gibi başka hastalıkların da artması sağlık ihtiyaçları da büyük artış gösterecek. Demans hastalığı ve diğer hastalıklarda da Hollanda kökenli vatandaşlara göre yabancılarda daha fazla görülmektedir” dedi.

Arnhem belediye başkanı Achmed Marcouch,

” Yıllar önce Hollanda ekonomisine çalışıp katkıda bulunmak için birinci nesil ülkelerinden Hollanda’ya geldiler. Yıllarca ağır işlerde çalışarak yaşlanıp yıprandılar. Yaşlılıklarında huzurlu ve rahat şekilde yaşamaları için kendi kültürlerinde yaşlı bakım evleri oluşturma kararı alındı. Bu sebeple her şehirde yaşlı bakım evleri hizmet vermektedir. İşini düzgün yapan bu kurum ve kuruluşlara belediyeler destek vermektedir. Hollanda’daki her belediyede yaşlıların bakım sorunlarıyla ilgili wethouder (başkan yardımcısı) bulunmaktadır. Başkan yardımcısıyla bu kurumlar irtibata geçerek birlik beraberlik içerisinde kanunlara uygun şekilde koordineli çalışma yürütmektedirler. Tekrar söylüyorum, işini düzgün yapan bakım kurumlarına destek vermeye hazırız” dedi.

Yasemin Çegerek, PVDA Partisinde Eski milletvekili, Şu anda ise Heerde belediye başkan yardımcısı (wethouder),

“Yaşlılara bakmak her insanın vefa borcudur. Bu insanlar gençliğinde önemli işlerde çalışmış sigortalarını düzgün şekilde yatırmış, yaşlandığında kendisine bakmak bir ülkenin vefa borcudur. Hollanda’nın her köşesinde yaşlılara bakım evleri bulunmaktadır, bu bakım evlerini de belediyeler desteklemektedir. Şahsen beni en çok sevindiren yaşlılara bakım evlerinin kendi kültürlerinde, dinlerinde, dillerinde özgürce olması, yaşlıları da memnun etmektedir. Bugün Arnhem belediyesinde yapılan bu toplantıda yaşlılara bakım derneklerinin bir araya gelerek bilgi alışverişinde bulunmaları, lobi çalışmaları yapmaları önemli bir gelişmedir. Gençler yaşlılarımızdan öğreneceği tecrübe alacağı çok konular bulunmaktadır. Bunun için yaşlılarımızı bir kenara itemeyiz, onlara saygıyla eğilmeliyiz.

Çocukluğumuzda ve gençliğimizde yıllarca bizlerin yetişmesinde fedakarca davranan anne ve babalarımızı bir kenara atmamalıyız. Yaşlılar yaşlandıktan sonra birçok hastalıklarla beraber yaşarlar, çocuk gibi olurlar. Çocuklarımıza nasıl itinayla bakıyorsak yaşlılara bakarken kalp kırmadan özen göstererek bakmalıyız. Heerde belediye başkan yardımcısı olarak yaşlı bakım kurumlarına bizlerde destek vermeye devam edeceğiz” dedi.