Hollanda, THY uçağıyla ilgili “gerçekler saklandı” iddiası için harekete geçti!

0
806

Hollanda, THY uçağıyla ilgili “gerçekler saklandı” iddiası için harekete geçti! CEO’yu ifadeye çağırdılar

Amsterdam’da 2009’da düşen THY uçağıyla ilgili “ABD makamlarının müdahalesiyle gerçeklerin saklandığı iddiası” Hollanda’yı karıştırdı. Hollanda Güvenlik Kurulu’nun eski başkanı iddiaları reddetse de, Temsilciler Meclisi, kazayı soruşturmak için kurulan komisyona ifade vermek üzere Boeing CEO’sunu ifadeye çağırdı.

Hollanda Temsilciler Meclisi, ABD’li New York Times gazetesinde yer alan iddiaları araştırmak için bir komisyon oluşturdu. Komisyon, iddialara ilişkin olarak 11 yıl önceki kazada yetkili konumda olan tarafları da dinleyecek.

BBC Türkçe’nin haberine göre bu bağlamda 6 Şubat’ta yapılacak özel oturuma Boeing firmasının Başkanı ve CEO’su David Calhoun da çağrıldı. Özel oturumda, “THY uçağının düşüşünde, Boeing’in sistemsel tasarım hatalarının da etkili olduğu” yönünde hazırladığı raporun sümen altı edildiğini iddia eden Prof. Dr. Sidney Dekker de dinlenecek.

Dr. Sidney Dekker, New York Times’ın haberinin kaynaklarından biriydi. Komisyon, meclisteki oturuma, dönemin Hollanda Güvenlik Kurulu (OVV) Başkanı Pieter van Vollenhoven ve şimdiki başkan Jeroen Dijsselbloem’u da çağırdı.

Hollanda, THY uçağıyla ilgili korkunç iddia için harekete geçti! CEO’yu ifadeye çağırdılar


“BOEİNG’İN SORUMLULUĞU RAPORA GİRMEDİ”
New York Times gazetesi, 20 Ocak’ta, kaza araştırmasının sonuçlarının bütünüyle kamuoyuna açıklanmadığını iddia eden bir haber yayımladı.

Haberde, Hollandalı yetkililerin raporunda iddia edildiği gibi, kazanın ‘başlı başına pilot hatası’ nedeniyle değil, ‘riskli tasarım seçimleri ve hatalı güvenlik değerlendirmeleri” etkisiyle de gerçekleştiği iddia ediliyordu.

Bu iddiayla ilgili gazeteye konuşan isim ise Hollandalı yetkililerin, 2009’daki kaza ile ilgili rapor hazırlamasını istediği uçuş güvenliği uzmanı Prof. Dr. Sidney Dekker’di. Gazeteye göre, Hollanda Güvenlik Kurulu Dekker’in raporunu, Boeing’den ve ABD Federal Havacılık Müfettişleri’nden gelen baskı sonucu sümen altı etti ve üretici firmaya sorumluluk yüklemekten kaçındı.

737 MAX’LERLE PARALELLİK VAR
Dr. Sidney Dekker’in iddiasına göre, 2009 yılında yaşanan kaza, peş peşe düşen Boeing 737 Max’lerdeki sistem hatasına ilişkin de ilk emareleri ortaya koyuyordu.

2009’da düşen Boeing 737 tipi uçağın son modeli olan 737 Max’ın üretimi, Endonezya ve Etiyopya’da toplam 346 kişinin öldüğü iki kazanın ardından geçen yıl durdurulmuştu. New York Times’ın ulaştığı, bazıları daha önceden gizli olan bulgular, Türk Hava Yolları kazasıyla son kazalar arasında paralellikler olduğunu gösteriyor.

KAMUOYUNDAN GİZLENDİ
Toplamda 346 kişinin öldüğü 737 Max kazalarına ilişkin soruşturmalarda, uçağın burnunun başarısız bir güvenlik sitemi tarafından aşağı itildiği belirlendi. Boeing, pilotların böyle bir soruna müdahale etmesine yardımcı olacak bilgileri vermedi.

Kazadan sonra OVV tarafından görevlendirilen havacılık güvenliği uzmanı Dr. Sidney Dekker da, Boeing’in, 737 Max yazılımı konusunda pilotları hiçbir zaman uyarmadığını söylemişti.

Hollandalı uzman, Boeing uçaklarındaki tasarım hatasının yıkıcı sonuçları konusundaki raporunun da kamuoyundan gizlendiğini öne sürmüştü.

Hollanda, THY uçağıyla ilgili ‘gerçekler saklandı’ iddiası için harekete geçti! CEO’yu ifadeye çağırdılar
Haber Videosu: Hollanda, THY uçağıyla ilgili “gerçekler saklandı” iddiası için harekete geçti! CEO’yu ifadeye çağırdılar. BBCTurkce