Avrupa Yesil ve Gri Pasaportu tanimayacak

0
1084

Avrupa Yesil ve Gri Pasaportu tanimayacak

Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat etme özgürlügüne sahip vatandaslar için bugün itibari ile alinan karar geregince, vizesiz seyahat etme kisitlamasi getirilmis olup, Avrupa seyahati için vizeden muaf tutulan kisilerin de seyahatleri öncesinde ilgili ülkeye giris izni almalari gerekli olacak.

Vizesiz seyahat haklari alinan karar geregince kisitlanirken, Avrupa Parlemento’sunun duyurusuna göre; 2020 yilinda Avrupa Ülkeleri’nden birine seyahat etmek isteyen Yesil ve Gri Pasaport sahibi Türk vatandaslarinin seyahatleri öncesinde ETIAS Sistemi üzerinden kayit yaptirmalari zorunlu tutulacak.

Yolcularin giris izni alabilmek için belirli bir miktar harç bedeli ödemesi gerekiyor

Yapilan kayit islemi sirasinda, yolcularin giris izni alabilmek için belirli bir miktar harç bedeli ödemeleri gerektigi açiklandi. 18 yas alti ve 70 yas üzeri yolcular, ilgili harç bedelinden muaf tutulacak. Bu uygulama ile Yesil ve Gri Pasaport sahibi Türk vatandaslarinin vize muafiyet haklari sakli tutulup, yalnizca Avrupa’ya giris esnasinda seyahat izni almalari saglanacak.

Vize muafiyet prosedürleri ve vizesiz konaklama gün sayisi ile ilgili güncel bir bilgi paylasilmadi.

Avrupa’ya Girislerde Seyahat Belgesine Niçin Gerek Duyuldu?

Yeni yürürlüge giren yasanin öncelikli amacinin güvenlik oldugunu beyan eden Avrupa Parlementosu;

Sinir kontrolünün saglanmasi,

Salgin tehlikesi,

Yasadisi göç,

Güvenlik tehditi ve kendi ülke vatandaslarinin korunmasi gibi önemli hususlarin kontrol altinda tutulmasi adina bu kararin alindigini bildirildi.

Avrupa’ya Giris Izni (Seyahat Belgesi) Hangi Durumlarda Reddedilir?

Yesil ve Gri Pasaporta sahip Türk vatandaslarinin Avrupa’ya Giris Izni basvurusunda bulunmasi, 2020 tarihi itibari ile geçerli olacaktir. Ancak her basvuru sahibi yolcunun sunmus oldugu evraklar kosulsuz kabul edilmeyecek, ön kontrolden geçecek.

Herhangi bir göç durumu ya da güvenlik tehditi unsuru ile karsilasilmasi halinde basvurular geri çevrilip, Avrupa’ya Giris Izni basvurulari reddedilecek.

Önemli!

Avrupa’ya seyahat etmek isteyen Yesil ve Gri Pasaport Sahibi Türk vatandaslarina verilen giris izni süresi, yeni alinan karara bagli olarak 3 yil geçerliligini koruyacak.