Hollanda’da 4 Türk’e kraliyet nisani verildi

0
712

Hollanda’da 4 Türk’e kraliyet nisani verildi

Hollanda’da 4 Türk’e, 40 metrekarelik caminin külliyeye dönüstürülmesine ve orada yapilan faaliyetlerle kentteki entegrasyona sagladiklari katki nedeniyle kraliyet nisani verildi.

Schiedam kentindeki Milli Görüs Teskilatlarina bagli Yildiz Islam Merkezi (YIM) camisinin salonunda düzenlenen törende, 81 yasindaki Mehmet Kilci, 77 yasindaki Mustafa Güngör ve 63 yasindaki Irfan Ulusoy, kraliyet nisanini Schiedam Belediye Baskani Cor Lamers’in elinden aldi.

Kraliyet nisanina layik görülen fakat geçen ay vefat eden 1938 dogumlu Dursun Ali Basalan’in nisani ise oglu Mükremin Basalan’a verildi.

Schiedam’da 1980’li yillardan beri gönüllü olarak yürüttükleri çalismalarla toplumda öncü olan Kilci, Güngör, Ulusoy ve Basalan, YIM camisinin yapim sürecine bastan sona kadar sagladiklari katki ve orada yapilan faaliyetlerle kentteki entegrasyona verdikleri destek dolayisiyla kraliyet nisanina layik görüldü.

“40 yil sinema seridi gibi gözlerimin önünden geçti”

Sivasli olan Ulusoy, AA muhabirine yaptigi açiklamada, kendisine kraliyet nisani verilmesi dolayisiyla duygulandigini söyledi.

Kraliyet nisani almayi beklemedigini belirten Ulusoy, “Büyük bir sürpriz oldu. 40 yillik zaman bir sinema seridi gibi gözlerimin önünden geçti. Insan ister istemez duygulaniyor. Bize bu güzellikleri nasip ettigi için Allah’a hamd olsun.” dedi.

Karabüklü olan Güngör de “Biz bu zamana kadar Allah rizasi için gönüllü çalistik ve kimseden bir takdirname beklemedik fakat bizi böyle bir nisana layik gördükleri için çok memnun olduk, gururlandik.” ifadesini kullandi.

Simdiye kadar farkli bölgelerden 100’den fazla Türk kraliyet nisani almaya hak kazandi.

Kral Willem Alexander’in dogum günü dolayisiyla 27 Nisan’da ülke genelinde düzenlenen Kral Günü kutlamalari kapsaminda dagitilan nisan konusunda, Kilci, Güngör, Ulusoy ve Basalan için yapilan özel basvuru üzerine ayri bir prosedür isletildi.

Sembolik degeri olan nisani bu yil ülke genelinde 1003’ü kadin olmak üzere 2 bin 864 kisi almisti. Kraliyet nisani almaya hak kazananlarin en yaslisinin 94, en gencinin ise 25 yasinda oldugu belirtilmisti.

Kaynak: AA