Hollanda’da “kendimi havaya uçuracagim” diyen kisi gözaltina alindi

0
567

Hollanda’da “kendimi havaya uçuracagim” diyen kisi gözaltina alindi

Hollanda’da her yil Noel Baba’nin yardimcilarini canlandiran kisilerin yüzlerinin tamamen siyaha boyanmasinin (Kara Peter) siyahilere yönelik irkçilik unsuru tasimasina karsi gösteri yapanlarin arasinda yer alan ve “kendini havaya uçurma” tehdidinde bulunan Hollandali gözaltina alindi.

Hollanda polisi, zanlinin gözaltina alinmasiyla ilgili resmi internet sayfasindan yazili açiklamada bulundu.

Açiklamada, bir kisinin geçen hafta sosyal medya üzerinden yaptigi paylasimda, Hristiyan dünyasinda “Noel Baba” olarak bilinen Aziz Nikola’nin (Sinterklaas) Hollanda’ya gelisini anmak üzere ülkede her yil geleneksel olarak düzenlenen festivalleri korumak adina “kendini havaya uçurma” tehdidinde bulundugu belirtildi.

Lahey kentinde yasayan 49 yasindaki zanlinin yaptigi tehdidin ciddiyetinin göz önünde bulundurularak, pazartesi günü gözaltina alindigi ifade edildi.

Paylastigi mesaji itiraf ettigi belirtilen ve pisman oldugu vurgulanan zanlinin, evinde yapilan aramalarda patlayici madde bulunmadigi kaydedildi.

Açiklamada, herkesin düsüncesini belirtmekte özgür oldugu belirtilerek, zanlinin yaptigi “saldiri tehdidinin” bu siniri astigi aktarildi.

Zanlinin persembe günü ön mahkemeye sevk edilecegi bildirildi.

Hollandali John Don, geçen hafta sosyal medya üzerinden, “Kara Peter’e karsi olan hareket. Çocuklarin eglencesini berbat edecek ilk gösterinizde belime bomba sarip irkçilikla alakasi olmayan gelenegimizi savunarak kendini havaya uçuran ilk beyaz insan olacagim.” mesajini paylasmisti.

Irkçilik iddiasi

Hristiyan dünyasinda “Noel Baba” olarak bilinen Aziz Nikola’nin (Sinterklaas) Hollanda’ya gelisini anmak üzere düzenlenen festivallerde, azizin yardimcilarinin yüzlerinin tamamen siyaha boyanmasi, son yillarda irkçilik ve ayrimciligi çagristirdigi gerekçesiyle tartismalara neden oluyor.

Hollanda Halk Kültür Merkezi tarafindan, “korunmasi gereken bayramlar” listesine dahil edilen Noel Baba’nin gelisi, 1964 yilindan bu yana törenlerle kutlaniyor.

Her yil farkli bir sehirde törenlerle karsilanan temsili Aziz Nikola ve yardimcilari, 5 Aralik’a kadar birçok yeri gezerek, çocuklara hediyeler dagitiyor.

Hollanda’da 5 Aralik’ta Noel Bayrami kutlaniyor.

Noel Baba festivallerinin baslamasi ile ülkede irkçilik tartismalari da alevleniyor. Azizin temsili olarak yardimcilarini canlandiran kisilerin yüzlerinin tamamen siyaha boyanmasina karsi çikan ve bunu “irkçilik ve ayrimcilik” olarak degerlendiren insan haklari örgütleri, her yil protesto gösterileri düzenliyor.

Bazi kentlerde ise irkçilik tartismalarinin önüne geçilmesi amaciyla azizin yardimcilarinin evlere bacadan girerek çocuklara hediyeler biraktigi varsayimi üzerinden, bu kisilerin yüzlerinin sadece bir bölümü siyaha boyaniyor.

Insan haklari örgütleri daha önce konuyu ulusal ve uluslararasi yargiya da tasimisti. Birlesmis Milletler Insan Haklari Yüksek Komiserliginin yani sira Amsterdam Mahkemesinin kararlarinda, Noel Baba’nin yardimcilarinin siyahi olarak tasvir edilmesinin irkçilik barindirdigina hükmedilmisti.

Hollandali yetkililer ise söz konusu etkinligin, siradan bir çocuk bayrami oldugu görüsünü savunuyor.

Kaynak: AA