ŞATODA GÖRKEMLİ CUMHURİYET KUTLAMASI

0
1377

ŞATODA GÖRKEMLİ CUMHURİYET KUTLAMASI

Özcan Özbay / Wassenaar

Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği’nin ev sahipliğinde, Amsterdam, Rotterdam ve Deventer Başkonsolosluklarınında katkısıyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yıl dönümü Hollanda nın Wassenaar şehrinde kutlandı.

de Wittenburg Şatosunda önce Hollandalı ve yabancı misyon şeflerine yönelik yapılan ve daha sonrada Türk Misafirler için düzenlenen resepsiyona, Türkiye’nin Lahey Büyükelçisi Şaban Dişli ve eşi Aynur Dişli, Maslahatgüzar Alper Yüksel, Askeri Ataşe, Deventer Başkonsolosu Tuna Yücel Modrak, Amsterdam Başkonsolosu Engin Arıkan, Rotterdam Başkonsolosu Aytaç Yılmaz, Basın Müşaviri, yabancı misyon şefleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, askeri ateşeliklerde görev yapan üst düzey subaylar, Denk Partisi Milletvekilleri Tunahan Kuzu ve Selçuk Öztürk, Hollanda’daki NATO Müttefik Müşterek Kuvvet Komutanlığında görev yapan Türk askerler, ve yabancı büyükelçilerin yanı sıra, çok sayıda davetli katıldı.

İstiklal marşı ve Hollanda marşı ile başlayan gecede konuşma yapan Büyükelçi Şaban Dişli “Özellikle eşim ve şahsım”ile bu resepsiyonu birlikte düzenlediğimiz Rotterdam, Amsterdam ve Deventer Başkonsolosluklarımız ile birlikte çalıştığımız mesai arkadaşlarımız adına hoşgeldiniz diyorum. Burayı seçmemizdeki en önemli nedenlerden birisi, de wittenburg Şatosu Türkiye ile hollanda arasında diyaloğun önemli bir aracının Wittenburg konferansları olmasıdır. Ülkemiz gelişmiş demokrasi, dinamik ekonomisi, güçlü ordusu ve diplomasisi ile bölgesinde ve Dünya da önemli bir rol almıştır. Nitekim son dönemlerde yaşadıklarımız da ülkemizin uluslar arası alanlardaki ağırlığının açık bir göstergesidir. Hollanda da ki toplumumuzun bu ülkenin ekonomisine ve toplumsal yaşamına yapıcı katkıda bulunduğunu görmek bizler için gurur vericidir, ama elbetteki her zaman daha iyisi mümkündür. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarının, vatan uğruna canlarını feda eden kahraman şehitlerimizi rahmet ve kahraman Gazilerimizi minnetle anıyorum. Başta Hollanda da yaşayan siz değerli vatandaşlarımız olmak üzere tüm milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet bayramını bir kere daha kutluyorum, nice 29 Ekimlere hep birlikte.”dedi.

Resepsiyonda Gaziantep Büyükşehir belediye başkanı Fatma Şahin tarafından gönderilen bölgeye ait Lokum ve tatlı çeşitleri standda sunulurken, Meram restaurant tarafından hazırlanan Türk mutfağına ait lezzetler ikram edildi.