HOLLANDA TÜRK GİRİŞİMCİ DERNEKLERİ PLATFORMU KURULDU

0
2362

HOLLANDA TÜRK GİRİŞİMCİ DERNEKLERİ PLATFORMU KURULDU

Özcan Özbay / Utrecht

Hollanda da mevcut işadamları derneklerine şimdi bir de bunların genelini kapsayan bir platform oluşturuldu. Hollanda Türk Girişimci Dernekleri Platformu önceki gün basın mensupları ile bir araya gelerek çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Basın toplantısında konuşan Töver Leiden Başkanı Durmuş Doğan bu yeni oluşumun dernek değil bir platform olduğuna dikkat çekerek “Amacımız Hollanda da ki irili ufaklı Türk işadamlarını çalışmalarında bağımsız ama bir çatı altında toplayarak Hollanda ya yönelik ekonomik güç birliğimizi oluşturmak.”dedi.

Tover Leiden, Tov Arnhem, Yov Utrecht, Tov Denbosch ve Amsterdam Esnaflar Birliğin den oluşan Hollanda Türk Girişimci Dernekleri Platformu yapılan görev dağılımında Kurucu yönetimin ilk iki yıllığına Başkanlığa Tover Leiden Başkanı Durmuş Doğanı getirirken Sekreter Taner Karaaslan Muhasip olarak ta Ömer Soner`i görevlendirdi.

İki yıllığına göreve gelen kurucu yönetim çalışmalarının ilkini Hollanda da aktif çalışan Türk asıllı Gazeteciler ile bir araya gelerek gerçekleştirdi.

Başkan Doğan “Bu Basın toplantısının ardından önümüzdeki günler içinde öncelikle Hollanda da bulunan Türk işadamları dernekleri ile temasa geçerek kendilerine platformumuz ve çalışmalarımız ile amaçlarımızı anlatacağız. Suan 5 dernekten oluşan platformumuzu dahada genişletmek için kendilerine katılım teklifinde bulunacağız. Birliğin güç olduğunu ve ne kadar güçlü olursak Hollanda tarafının bizleri okadar ciddiye alacaklarını biliyoruz.”dedi.

Doğan daha sonra “Bu platform Holalnda da her şehirde dernekler kurmak istiyor. 20 binin üzerinde 11 dernek olmasını çok az buluyoruz. Kültürel derneklerin sayısına oranla iş dünyasının dernekleri çok az. Orta ve büyük ölçekli derneklerin oluşturulup Hollanda da Türklerin ekonomik gücünü ortaya çıkarmak istiyoruz. Her yıl en az bir kez herkesin katıldığı çok geniş kapsamlı bir araya gelip yapacağımız faaliyetleri değerlendirmek istiyoruz. Suan için 5 derneğin tabanında toplamda yaklaşık 300 insanımız bize güvenerek burada bizimle oluyorlar. Bu sayıyı katayarak büyümek istiyoruz.”dedi.

Kurucu dernekler;

Tover Leiden, Tov Arnhem, Yov Utrecht, Tov Denbosch ve Amsterdam Esnaflar Birliği

Yönetim Kurulu;

Başkan Tover Leiden Başkanı: Durmuş Doğan
Sekreter: Taner Karaaslan
Muhasip: Ömer Soner