Hollanda’da Müslümanlarin yüzde 91’i Islamofobik saldiriya maruz kaldi

0
676

Hollanda’da Müslümanlarin yüzde 91’i Islamofobik saldiriya maruz kaldi

Hollanda’da Müslümanlarin yüzde 91’i son 5 yilda Islamofobik saldiriya maruz kaldi.

Islamofobi’yi Bildir Vakfi, 5 yili içeren “Müslüman Karsiti Irkçilik Raporu”nu resmi internet sayfasindan yayimladi.

Arastirmanin ülkede yasayan 337 Müslüman’in katilimi ile gerçeklestirildigi belirtilen raporda, bunlardan 306’sinin (yüzde 91) son 5 yilda sözlü veya fiziki Islamofobik saldiriya maruz kaldigi bildirildi.

Raporda, sözlü veya fiziki Islamofobik saldiriya ugrayanlarin huzuru ve refahinin derinden etkilendigi ifade edilirken, bunlarin yüzde 74’ünün son 5 yilda ülkede kendini daha az güvende hissetmeye basladiklari kaydedildi.

Müslüman kadinlara yapilan saldirilarin çogunlukla sokakta gerçeklesen sözlü ve fiziki saldirilar oldugu, Müslüman erkeklerin ise polis tarafindan irkçi muameleye maruz kaldigi ifade edildi.

Arastirmaya katilanlarin yüzde 49’unun kendini Müslüman olarak ifade etmekte özgür hissetmedigi ve Müslüman olduklari için saldiriya maruz kalmaktan endise duyduklari aktarildi. Yüzde 69’unun ise Hollanda’daki geleceginden endise duydugu bilgisi paylasildi.

Dogrudan yapilan sözlü ve fiziki Islamofobik saldirilarin yani sira ülkede siyasetçilerin ve medyanin Islam ve Müslümanlar ile ilgili yaptigi olumsuz açiklamalar ve haberlerin de bazi Müslümanlar tarafindan Islamofobik saldiri olarak algilandigina dikkat çekildi.

Hollanda’daki Islamofobi’yi Bildir Vakfi, 2015 yilindan itibaren ülkede Müslümanlara yönelik saldirilari arastiriyor ve kayit altina aliyor.
Kaynak: AA