Hollanda’da Ulusal Çis Günü

0
724

Hollanda’da Ulusal Çis Günü

Hollanda’da idrar kaçirma sorunu yasayan 850 bin kisinin, cadde ve sokaklarda yeterli sayida umumi tuvalet bulunmadigi için evde kalmaya mahkum edildigi açiklandi.

Mesane sorunu yasayan kisilerin sorunlarina çözüm bulmak amaciyla kurulan Hollanda Kontinans Vakfi, alisverisin yogun oldugu cadde ve sokaklarda her 500 metrede bir umumi tuvalet yapilmasini istiyor.

Hollanda’da her yil Eylül ayinin üçüncü persembesi, “Ulusal Çis Günü” (Nationale Plasdag) ilan ediliyor.

Hollanda Kontinans Vakfi, bu yilki “Çis Günü” etkinliklerinde, idrar tutamama sorunu yasayan insanlarin sorununu bir kez daha gündeme tasidi.

Vakif, Hollanda’daki belediyelere, bu konuya daha fazla duyarlilik göstermeleri ve yeterli sayida umumi tuvalet için harakete geçmeleri çagrisinda bulundu.

Kontinans Vakfi sözcüsü Karel van Koppen’e göre, Hollanda’daki her 20 kisiden biri, idrar tutamama sorunu nedeniyle evden çikmamayi tercih ediyor. Yeterli tuvalet bulamama sorunu nedeniyle, 850 bin Hollandali evde kalmaya mahkum ediliyor.

Koppen, tuvalet sorunu yüzünden disari çikamayan yüzbinlerce kisinin, alisveris ihtiyacini internet araciligiyla gidermeye çalistigini belirtiyor.

Vakiftan yapilan açiklamada, bir çok belediyenin, bu sorundan yeterince haberdar olmadigi vurgulanarak, yeterli sayida umumi tuvalet bulunmamasinin Hollanda’nin da imzaladigi Birlesmis Milletler (BM) Engelli Sözlesmesi’ne aykiri oldugu belirtildi.

Kontinans Vakfi, belediye meclislerine, tuvalet sorununun çözümü konusunda ivedilikle harekete geçme çagrisi yapti. Vakfin arastirmasina göre, idrar tutamama sorunu yasayan kisilerin 5 dakika içinde tuvalet bulmalarinin saglanmasi gerekiyor. Aksi halde, tuvalete yetismekte çok geç kalmis oluyorlar.

Bu nedenle alisverisin yogun oldugu merkezler ile yaya ve dinlenme alanlarinda her 500 metrede bir umumi tuvalet bulunmasi gerektigine isaret ediliyor.

Vakfa göre, idrar sorunu hala insanlar arasinda bir tabu. Tuvalet eksikligi, idrar kaçirma sorununu doktoru ile bile konusmaktan çekinen yüzbinlerce kisinin “sosyal izolasyonuna” yol açiyor.

Vakif sözcüsü van Koppen, Hollanda Televizyonu’na (NOS) yaptigi açiklamada, belediyelerin umumi tuvalet yapiminin yani sira, isyerleri ile kafe ve restoranlarla anlasmalar yaparak, buralardaki tuvaletlerin halkin kullanimina açilmasini saglamasini istedi.

Ülkenin ikinci büyük kenti Rotterdam’da 35 yiyecek içecek sirketi, kapilarina astiklari yesil etiketlerle, tuvaletlerin disaridan gelenler tarafindan ücretsiz olarak kullanilmasina izin veriyor.

Ayrica Rotterdam kent merkezinde çok sayida modern umumi tuvalet de bulunuyor. Kontinantas Vakfi, Hollanda’daki diger belediyelerin de, Rotterdam’dakine benzer politikalar izlemesini istiyor.

BBCTurkce