Hollanda polisinin aldigi lüks otomobiller sürücü bulunamadigi için kullanilamiyor

0
837

Hollanda polisinin aldigi lüks otomobiller sürücü bulunamadigi için kullanilamiyor

Hollanda polisinin, kaçan suçlulari daha iyi takip edebilmek için satin aldigi 5 milyon euro degerindeki Audi A6 tipi otomobiller, özel sürüs egitimine sahip yeterli soför bulunamadigi için depoda bekletiliyor.

Hollanda polisi, suçlularla daha etkin müdahale edebilmek için, bir süre önce “hizli müdahale araci” (HMA) filosu kurmaya karar verdi.

Bu amaçla Almanya merkezli Audi firmasi ile anlasma yapildi. 70 adet Audi A6 3.0 TDI model otomobil satin alindi.

Ancak Hollanda’nin önde gelen gazetelerinden de Telegraaf, bu araçlardan 40’inin su anda depolarda bekletildigini belgeledi.

Çünkü polisin elinde, bu otomobilleri kullanmak için özel sürüs egitimi almis yeterli personel yok.

Gazeteye göre, 5,5 saniye içinde 100 kilometre hiza ulasabilen bu otomobilleri kullanacak polislerin özel bir egitimden geçirilmeleri gerekiyor.

Ancak polis akademisi, özel sürüs egitimi konusundaki talepleri karsilayamiyor. Bir yildan fazla bir sürede çok az sayida personel, ileri sürüs teknikleri konusunda egitilebildi.

Akademide temel sürüs kurslari ve tutuklama ekiplerinin egitimi beraber yapildigi için, HMA filosu bir süre daha sürücüsüz kalacak.

Gazeteye göre, yaklasik 5 milyon euro degerindeki 40 otomobil, sürücü yoklugu nedeniyle en az 1 yil daha depolarda bekleyecek.

Formula 1 pilotundan yardim teklifi
Haberin medyaya yansimasi üzerine eski Formula 1 pilotu Guido van der Garde, istenirse polis memurlarina ileri sürüs teknikleri konusunda yardimci olabilecegini açikladi.

Van der Garde, sosyal medya araciligiyla, “Çok ciddiyim. Ihtiyaç varsa gelip egitim verebilirim.” dedi.

Eski Formula pilotlari Robert Doornbos ile Tom Coronel de, Twitter araciligiyla yeterli zamanlari bulundugunu; istenirse polise egitim konusunda yardimci olabileceklerini bildirdi.

HMA filosundaki yüksek hiza sahip otomobiller, acil müdahale gerektiren durumlar ile trafikte “hiz terörü” yaratanlara karsi kullanilacak. Bu araçlar, gerekli hallerde ambulanslara da yardim edecek.

BBC