Türk ve Hollanda vatandaslari sosyal güvenlik konusunda bilgilendirilecek

0
1094

Türk ve Hollanda vatandaslari sosyal güvenlik konusunda bilgilendirilecek

SGK ile Hollanda Sigorta Kurumu (SVB), Istanbul, Kocaeli ve Tekirdag illerinde ikamet eden Türk ve Hollanda vatandaslarini bilgilendirmeye yönelik olmak üzere 17-19 Eylül 2019 tarihleri arasinda Türkiye-Hollanda Danisma Günleri düzenleyecek.

1968’de yürürlüge giren Türkiye-Hollanda Sosyal Güvenlik Sözlesmesi ile Türk vatandaslar, Hollanda mevzuatindan kaynaklanan kisa ve uzun vadeli sigorta kollarina iliskin sosyal güvenlik haklarini Türkiye’de kullanma imkanina sahip olmuslardi. Bu haktan Türk vatandaslari kendisi ve çalistiklari ülkede yaninda bulunan aile bireyleri yararlanabildikleri gibi, Türkiye’de yasayan aile bireyleri de faydalanabiliyor.

Bu kapsamda, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Hollanda Sigorta Kurumu (SVB) arasinda Istanbul, Kocaeli ve Tekirdag illerinde ikamet eden Türk ve Hollanda vatandaslarini bilgilendirmeye yönelik olmak üzere 17-19 Eylül 2019 tarihleri arasinda Sosyal Güvenlik Kurumu Istanbul Fatih Sosyal Güvenlik Merkezinde Türkiye – Hollanda Danisma Günleri düzenlenecek.

Danisma hizmeti, Türkiye-Hollanda Sosyal Güvenlik Sözlesmesinin öngördügü sosyal güvenlik haklarina (emeklilik, malullük, ölüm ve hastalik halinde saglanan yardimlar) ve yurtdisinda geçen sürelerin borçlanma yoluyla degerlendirilmesine iliskin sorularin Türk ve Hollandali uzmanlarla birebir yapilacak görüsmelerde cevaplandirilmasi ile gerçeklestirilecek.

Danisma hizmeti ücretsiz olarak Türkçe ve Hollandaca verilecek. – ISTANBUL

Kaynak: IHA