Hollanda Kralı Willem Alexander Doğum Günü Kutlanıyor

0
746

Hollanda Kralı Willem Alexander Doğum Günü Kutlanıyor

Mustafa Koyuncu / Arnhem

Arnhem Türkiyem Camii’nde Kraliyet Günü 27, 28 ve 29 tarihlerinde Kermes düzenlenerek Kralın doğum günü kutlanıyor.

Türkiyem Camii’nde yapılan bu kutlamalara T.C. Deventer Başkonsolosu sayın Tuna Yüce Modrak, Din Hizmetleri ateşesi Mustafa Yeşilorman, Arnhem belediye başkanı Achmed Marcouch, çevre illerin din görevlileri ve çok sayıda Türk ve Hollandalı vatandaşlarımız katıldı.

Türkiyem Camii yönetim kurulu başkanı Galip Aydemir açıklama yaptığı basın bildirisinde, “Arnhem Türkiyem Camii ikinçi kez ana teması Kraliyet Günü olan bir Kermes düzenliyor.

27 Nisan Cuma günü Türk mutfağından hazırlanmış çeşitli yemeklerle, düzenlenecek klasik Hollanda oyunlarıyla, her türlü eşyanın satıldığı pazarı ile, ve caminin içini ziyaretçilere gezdirecek olmasıyla toplumun her kesimine açık olacaktır.

Geçen yılki Kraliyet Oyunları’ndan sonra bu yıl organizasyonu büyütmeye yönetim kurulu olarak karar verdik. Geleneksel kermese turuncu bir renk katarak caminin ve önündeki meydanı süsledik. Bu fikri bizim gençlerimiz üretti, ve gençlerimiz sayesinde Hollanda Kraliyet Günü bizim camimizi tanıtmak için güzel bir fırsat oldu. Yönetimimiz daima yeni faaliyetler ve aktiviteler peşindedir. Mahallemiz ile dayanışma içinde olalım, camimizin ziyaretçileri ile yakın temas kurmaya devam edelim.

Kraliyet Günü esnasında Presikhaaf mahallemizde motorlu çocuk treni kermes boyunca devamlı olarak çocukları dolaştıracak. Şenlik havasında olan aktivitelerle iç içe olacak bu trenler. Trenlerin başlangıç noktalarından birisi de Türkiyem Camimizdir.

Geleneksel kermesimiz 27, 28 ve 29 Nisan günleri devam edecek ve bütün Arnhem’de yaşayan insanları davet ediyoruz. Türkiyem camisi yönetim kurulu olarak bu etkinliğimize herkesi ve Hollandalıları da davet ediyoruz.” dedi.

Üç günlük programda Hollanda’nın gelenekleri Türk kültürüyle örtüşecektir ve birbiriyle kenetleneceklerdir.

Programdan bazı örnekler: Geleneksel Hollanda ve Türk oyunları, çocukların ikinci el eşya satmaları. Ev yapımı Türk yemekleri, Çağ kebabı, Adana kebabı Tavuk ızgara, Gözlemeler, Lahmacun, çay, kahve eşliğinde, ve nice başka aparatif yiycekler satıldı.