Keukenhof, bu yıl 70’inci kez kapılarını açtı

0
751

Hollanda’da ‘Çiçeğin Gücü’ Teması ile Lale Zamanı

LISSE kentindeki dünyanın en büyük çiçek bahçelerinden biri olan Keukenhof, bu yıl 70’inci kez kapılarını açtı.

Her sene farklı konseptlerle düzenlenen Keukenhof’un bu yılki teması, ‘çiçeğin gücü’ olarak belirlendi. Çiçeğin gücü, parlak renkler, hippiler, barış ve müzikle 70’li yılların atmosferini temsil ediyor. Lalenin hemen hemen her türünün bulunduğu bahçe için hazırlıklar aylarca sürüyor.

7 MİLYON ÇİÇEK EKİLDİ

Bahçe lalenin ömrünün kısalığı nedeniyle sadece nisan ve mayısta açık kalıyor. Dünyanın en büyük lale bahçesi unvanına sahip, yaklaşık 32 hektar büyüklüğündeki bahçeye, bu yıl çoğunluğu lale olmak üzere 7 milyon çiçek ekildi. En çok fotoğrafı çekilen yerlerden biri olan bahçede, temaya uygun farklı sergiler ve şovlar da düzenleniyor. Kraliyet ailesinin büyük destek verdiği bahçeyi, mayıs ortasına kadar yaklaşık 100 ülkeden bir milyondan fazla kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

ANAVATANI TÜRKİYE Keukenhof’un resmi verilerine göre, yüzde 80’i yabancı turistlerden oluşan ziyaretçiler arasında Hollandalılardan sonra Almanlar, Fransızlar, İngilizler, Çinliler ve Amerikalılar ilk sıralarda yer alıyor. 1950’de kurulan Keukenhof’u ilk yıl 236 bin kişi ziyaret etmişti. Keukenhof’un, aynı zamanda Hollandalı lale soğanı ve çiçek üreticilerinin ürünlerini sergilediği uluslararası platform özelliği de bulunuyor. Anavatanı Türkiye olmasına karşın Hollanda ile özdeşleşen lale, ülkenin ekonomisinde önemli yere sahip. Yılda 4 milyardan fazla lale soğanı üreten Hollandalılar, bunların yarıya yakınını ihraç ediyor.