Hollanda’daki Saldırıda Ölü Sayısı 3’e Yükseldi

0
520

Hollanda’daki Saldırıda Ölü Sayısı 3’e Yükseldi

Hollanda’nın Utrecht kentinde tramvayda meydana gelen silahlı saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 3’e yükseldiği, 9 yaralı olduğu belirtildi.

Hollanda’nın Utrecht kentinin batısında yer alan 24 Ekim Meydanı’nda bir tramvayda silahlı saldırı düzenlendi. Hollanda polisi, olayı gerçekleştirdiği şüphesiyle Türk asıllı olduğu belirtilen Gökmen Tanış’ın arandığını ifade etti. Belediye Başkanı Jan van Zanen, olayda hayatını kaybedenlerin sayısının 3’e yükseldiğini, 9 yaralı olduğunu duyurdu.

Ote Yandan Hollanda Basbakani Mark Rutte de yaptigi basin aciklamasinda “Cok kotu bir Olay yasiyoruz”dedi. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Utrecht şehrinde bir tramvayda gerçekleştirilen saldırıya ilişkin çok korkutucu bir durumla karşı karşıya olduklarını söyledi. Hollanda’nın Utrecht şehrinin dışında bulunan 24 Oktoberplain Meydanı’nda sabah saatlerinde bir tramvayda gerçekleştirilen silahlı saldırıda 3 kişi hayatını kaybederken, çok sayıda kişi ise yaralandı. Başbakan Mark Rutte konuyla ilgili bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Olayın ardından açıklama yapan Rutte Rutte, “Çok korkutucu bir durum ile karşı karşıyayız” dedi. Ulusal Terörle Mücadele ve Güvenlik Koordinatörü (NCTV) Sözcüsü Pieter-Jaap Aalbersberg gazetecilere gerçekleştirdiği basın toplantısına Utrecht’in çeşitli yerlerde silahlı çatışma yapıldığını söyleyerek başladı.

Ülkenin geri kalanında, tehdit seviyesinin 4’e indirildiğini söyleyen sözcü, acil servislerin yaralılara ve vatandaşlara yardım etmek için tüm enerjiyi kullanacaklarını sözlerine ekledi. Olayla ilgili bir saldırganın hala arandığını söyleyen Aalbersberg, olayda daha fazla suçluların olabileceğini, bu konudaki araştırmaların devam ettiğini bildirdi.

YETKİLİLER HALKI SOKAĞA ÇIKMAMALARI KONUSUNDA UYARDI

Utrecht’te beraber hareket eden polis, savcılık ve belediye bölgede yaşayan vatandaşları sokağa çıkmamaları konusunda uyardı. Saldırıdan sonra alarma geçen Hollanda’da camiler, havaalanları ve istasyonlarda yoğun bir güvenlik var. Okullar kapılarını tamamen kapattı. Meydana gelebilecek herhangi bir felakete karşı 200 kişilik bir yatakhane hazırlandı. Kuzey Ren-Vestfalya sınırındaki Federal Polis Sözcüsü Heinrich Onstein, sadece büyük otoyolları değil, aynı zamanda küçük yaya geçitlerini ve demiryolu yollarını izlemek için ek polislerin görevlendirildiğini söyledi. Alman polisi, ülkenin Hollanda sınırındaki gözetimini artırdıklarını ve Hollanda’nın Utrecht kentindeki bir silahlı saldırganın peşinde olduklarını bildirdi.