Hollanda, Domuz Gribi Aşısı Olup Hastalanan Vatandaşlarına Tazminat Ödeyecek

0
1370

Hollanda, Domuz Gribi Aşısı Olup Hastalanan Vatandaşlarına Tazminat Ödeyecek

Hollanda, domuz gribine karşı aşı yaptırdıktan sonra narkolepsi hastalığına yakalanan vatandaşlarına milyonlarca euro tazminat ödeyecek.

Hollanda hükümeti, 2009 yılında Meksika’da patlak veren ve bütün dünyaya yayılan domuz gribine karşı aşı yaptırdıktan sonra ciddi şekilde hastalanan vatandaşlarına milyonlarca euro tazminat ödeyecek. Hükümet, bu amaçla 2019 yılı için Sağlık Bakanlığına 5 milyon euro ek bütçe ayırdı.

5 MİLYON EURO EK BÜTÇE AYRILDI

Hollanda hükümeti, özellikle bebek ve çocuklar ile hamilelerin aşı olması konusunda topluma çağrı yapmıştı. 2009 yılında 500 binden fazla çocuk domuz gribine karşı aşılandı.

DOMUZ GRİBİ İLE İLGİLİ SON HABERLER
Volkskrant gazetesine göre, bebekken domuz gribine karşı geliştirilen Pandemrix aşısı olan yaklaşık 10 kişi, narkolepsi hastalığına yakalandı. Sağlık Bakanlığına tahsis edilen 5 milyon euro, şu an 10-15 yaş civarında olan narkolepsi hastaları ile ailelerine verilecek.

Hollanda hükümetinin 2019 bütçe tasarısında, domuz gribi aşısı nedeniyle narkolepsiye yakalanan kişilerle yürütülen anlaşma sürecinin çözüme ulaşması için, sağlık bakanlığına fazladan 5 milyon euro ayrıldı.

Domuz gribi aşısı sonucu narkolepsi hastalığına yakalanan çocukların avukatlarına göre, mağdurların bazıları hiç çalışamayabilir. Bu nedenle tazminat miktarı kolayca ikiye katlanabilir.

DOMUZ GRİBİ NEDİR? NASIL BULAŞIR?
BAKAN, HASTALARLA ANLAŞMA TALİMATI VERMİŞTİ

Eski Sağlık Bakanı Edith Schippers, 2014 yılında Halk Sağlığı Kurumu’na ‘sorumluluk kabul etmeden hastalarla anlaşma’ talimatı verdi. Ancak bağımsız uzman görüşlerinin de alınması nedeniyle anlaşma süreci 2019 yılına uzadı.

NARKOLEPSİ, GRİP AŞISI OLANLARDA DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Narkolepsi, beynin herhangi bir yerde her an uykuya dalmasını sağlayan nadir bir durum. Hastalığın tedavisi yok ancak belirtiler ilaçla kontrol altına alınabiliyor.

İsveçli bilim insanları buldu İsveçli bilim insanlarının yaptığı araştırmada, narkolepsi hastalığının, domuz gribine karşı geliştirilen Pandemrix adlı aşıyı olanlarda daha yaygın görüldüğü ortaya çıktı. Meksika’da domuzlarda ortaya çıkan ve kısa sürede dünyaya yayılan grip nedeniyle, birçok ülkede aşı kampanyaları düzenlenmişti.

İsveç’te yapılan araştırmanın, narkolepsi hastalığı ile domuz gribi aşısı arasındaki bağa işaret etmesi üzerine Hollanda hükümeti, kurbanlarla anlaşmaya gitme kararı aldı.

BBCTurkce