Hollanda’da Çevre Felaketi: Yüzlerce Kus Yakalanarak Temizleniyor

0
1329

Hollanda’da Çevre Felaketi: Yüzlerce Kus Yakalanarak Temizleniyor

Avrupa’nin en büyük limani olan Hollanda’daki Rotterdam Limani’nda Norveç bandirali bir tankerin iskeleye çarpmasi sonucu meydana gelen akaryakit sizintisi nedeniyle ciddi bir çevresel feleket yasandigi belirtiliyor.

Sizinti nedeniyle çok sayida kus petrole bulandi. Kugu, karabatak, kaz ve martilarin da aralarinda bulundugu kuslarin temizlenmesi için hükümet öncülügünde ulusal çapta temizleme kampanyasi baslatildi.

Birçok kusun bagirsaklarina giden akaryakit nedeniyle zehirlenerek öldügü belirtildi.

Hollanda Deniz Hayvanlarini Kurtarma Ekibi, Hayvan ambulansi itfaiye, polis ve çevre örgütleri, liman ve çevresindeki kuslari yakaliyor. Kuslar, Rotterdam’daki kus toplama merkezine götürülerek, yikanip, temizleniyor.

Bir kusun temizlenmesi yaklasik bir saati buluyor. Kuslarin tüyleri 38-40 derece sicakliktaki su ve deterjanla temizleniyor. Akaryakit kalintisi çikmayan tüyler ise kesiliyor.

Kaza, Cumartesi günü Norveç merkezli Odfjell adli sirkete ait Bow Jubail adli tankerin, Botlek bölgesindeki üçüncü petrol limanina gitmek isterken iskeleye çarpmasi sonucu meydana geldi.

Tankerden yaklasik 200 ton akaryakit denize sizdi. Deniz Hayvanlari Kurtarma Ekibi, akaryakita bulanmis binden fazla kus sayildigini açikladi.

Ekibe göre, ciddi bir çevresel felaket söz konusu.

Kurtarma sorumlusu Theo de Wijs, kuslari temizlemenin günler sürebilecegini belirtiyor. Hollandali yetkili, “Tabii bu sürede hayatta kalabilirlerse. Çünkü birçogu elimizde öldü” diyor.

Kurtarma ekibine göre, akaryakit kuslarin tüylerine de zarar vererek donma tehlikesi yaratiyor.

Liman civarindaki yerlesim bölgelerinde yasayan halk da, gönüllü olarak kuslarin yakalanip temizlenmesine yardimci oluyor.

Sudaki akaryakit temizlenmeye çalisiliyor

Ekipler bir taraftan da suya karisan akaryakiti temizlemeye çalisiyor. Akaryakit, yüksek basinçli gemilerle limana püskürtülüyor.

Limanin temizlenmesinin günlerce sürebilecegi bidiriliyor.

Liman Müdürü Rene de Vries, Rotterdam’in Cumartesi gününe kadar yemiz bir liman oldugunu be bu sekilde kalmasini istediklerini söylüyor.

Akaryakit sizintisi, Kuzey Denizi sahillerine ulasmadi. Ancak Maas nehrinin her iki kiyisinda da kirlilik var.

Sizinti nedeniyle Rotterdam Yat Limani da kapatildi. Halka, sizinti olan bölgeden uzak durmalari çagrisi yapiliyor.

Liman yetkilileri milyonlarca euroluk zarardan söz ediyor. Kazayi üzücü olarak degerlendiren Odfjell firmasi da, olayla ilgili sorusturma baslatti.

BBCTurkce