Hollanda’da Mültecilere Tuvalet Temizleme Zorunlulugu Getirildi

0
1713

Hollanda’da Mültecilere Tuvalet Temizleme Zorunlulugu Getirildi

Hollanda’nin Alkmaar kentindeki mülteci kampinda kalan siginmacilara, kullandiklari tuvaletleri kendilerinin temizlemesi zorunlulugu getirildi.

Hollanda’nin Alkmaar kentindeki mülteci kampinda kalan siginmacilar, tuvaleti kullanabilmek için önce danismaya 20 euro kapora ödeyecek ve anahtari öyle alabilecek.

TUVALETLERDE CIDDI BIR HIJYEN SORUNU VAR

Siginma Merkezleri Genel Müdürlügü (COA) sözcüsüne göre, bu uygulama tuvaletlerdeki kötü hijyen nedeniyle gündeme getirildi. COA’ye göre, çogunlugu Suriye, Irak ve Eritre’den gelen siginmacilarin bulundugu mülteci kampindaki tuvaletlerde, ciddi bir kirlilik sorunu ortaya çikti.

Siginmacilar, kendi katlarindaki tuvaletler yerine diger katlarda bos tuvalet aramaya basladi.

TEMIZLIGI SIGINMACILAR YAPACAK

Bunun üzerine yönetim, daha önce özel bir temizlik sirketi tarafindan yerine getirilen tuvalet temizliginin, artik siginmacilar tarafindan yapilmasini kararlastirdi.

COA sözcüsü Alet Bouwmeester’e göre, yeni uygulama ile mültecilerin sorumluluk almasi ve tuvaletlerde temizlige daha fazla önem vermesi saglanacak.

MÜLTECILER ÖFKELI

Ancak siginma merkezinde kalan mülteciler öfkeli. Filistinli Ahmed, yeni uygulama ile tuvaletlerin daha da pis olacagi görüsünde.

“BEN KIMSENIN PISLIGINI TEMIZLEMEM”

Bazi kisilerin ciddi anlamda temizlik sorunu bulundugunu söyleyen Ahmed, “Ben hiç kimsenin pisligini temizlemem” diyor.

Mülteciler, tuvaletin anahtarini alabilmek için 20 euro kapora ödeme zorunluluguna da tepki gösteriyor.

Suriyeli siginmaci Abu Barak, Volkskrant gazetesine yaptigi açiklamada, “Burasi gerçekten Hollanda mi?” diye soruyor.

EYLÜL’DE KAPANIYOR

Bir baska siginmaci ise, “Anahtar olmadan tuvalete gidemiyoruz. Suriye hapishanelerinde bile böyle bir sey yok” diyor.

COA yönetimi ise, uygulamada israrli. Sözcü Alet Bouwmeester, “Tuvaleti kullaniyorsan temiz birakacaksin” uyarisini yineliyor.

Anca bu tartismanin çok uzun sürmesi beklenmiyor. Çünkü Hollanda’daki birçok siginma merkezi gibi Alkmaar’da 500 kisinin barindigi tesis de Eylül ayinda kapatilacak.

BBCTurkce