Zihinsel Engelli Genci Köle Olarak Kullanan Hollandalı Çifte 7 Yıl Hapis İstemi

0
1285

Zihinsel Engelli Genci Köle Olarak Kullanan Hollandalı Çifte 7 Yıl Hapis İstemi

Hollanda’da zihinsel engelli 32 yaşındaki gence demir çubuklarla işkence eden ve yıllarca köle olarak kullanan çift hakkında 7 yıl hapis cezası istendi.

Hollanda’nın Overijssel eyaletindeki Tubbergen kasabasında, zihinsel engelli 32 yaşındaki bir kişiyi yıllarca köle olarak kullandıkları belirtilen çift hakkında 7 yıl hapis cezası istendi.

YILLARCA KÖLE OLARAK KULLANDILAR

Hollanda medyasına göre korku filmi senaryolarını andıran ve 2015 yılında ortaya çıkarılan “kölelik” olayına ilişkin dava Almelo kentinde başladı.

Savcıya göre, 32 yaşındaki zihinsel engelli Jefrrey, 47 yaşındaki Gretha K. ve 60 yaşındaki Adje B. tarafından yıllarca köle olarak kullanıldı.

KARAVANA KİLİTLENDİ

Jeffrey ile 2007 yılında bir eğlence panayırında tanışan çift, onu Tubbergen kasabasındaki bir karavan parkındaki evlerine götürdü. Zeka düzeyi 12 yaşındaki bir çocuğa eşit olan engelli genç, derme çatma bir karavana kilitlendi.

Jeffrey, haftada 7 gün boyunca 16 saat çalışmaya zorlandı. Hurda demir toplatılan engelli genç, geri kalan zamanda da çiftin işlettiği eskici dükkanında çalıştırıldı.

DEMİR ÇUBUKLARLA DÖVDÜLER

Görgü tanıklarının ifadesine göre, Adje B. tarafından Jeffrey’e sık sık şiddet uygulandı. Demir çubuklarla dövülüp, sürekli aşağılandı.

ENGELLİ GENÇ ADINA ŞİRKET KURUP PARA KAZANDILAR

Savcıya göre, Gretha ve Adje çifti engelli genç adına şirket kurup, 24 ayrı otomobil plakası çıkarttı. Hollandalı çift, yıllar boyu Jeffrey’in sırtından 400 bin euro gelir elde etti.

Çiftin tanıdığı olan 60 yaşındaki Nico H. adlı kişi de, Enschede kentindeki bir binayı zorla Jeffrey’in adına kaydettirdi. Bu evde yasa dışı olarak uyuşturucu madde yetiştirildiği ve genelev olarak kullanıldığı belirlendi.
CEHENNEM AZABINDAN 2015’TE KURTULDU

Jefrrey, “cehennem azabı” dediği kölelik sürecinden komşuların ihbarı üzerine 2015 yılında kurtarılarak, sosyal kurumlar tarafından koruma altına alındı.

Çift, haklarındaki iddiaları reddederek, engelli genci koruma altına aldıklarını, ona “kol kanat gerdiklerini” öne sürdü.

MAHKEME KARARI BEKLENİYOR

Savcı, engelli genci insanlık dışı koşullarda çalıştırıp, köle olarak kullandıkları gerekçesiyle Gretha ve Adje çifti hakkında 7 yıl hapis cezası istedi.

Jefrrey’in adını kullanarak yasa dışı ticaret yapan Niko H.’nin de 2 yıl hapis cezasına çarptırılması istendi.

Mahkemenin, kısa süre içinde kararını açıklaması bekleniyor.

BBC Turkce