FIRTINA AVRUPAYI KOTU VURDU

0
1797

FIRTINA AVRUPAYI KOTU VURDU

Avrupa genelinde etkili olan fırtına nedeniyle 5 kişi hayatını kaybetti.
Birçok ülkede tren seferleri ve uçuşlar durduruldu, eğitime ara verildi, yetkililer halkı olası mağduriyetlere karşı uyardı.
firtina02Avrupa’nın kuzeyinde etkili olan fırtına nedeniyle yaşanan kazalarda 5 kişi hayatını kaybetti.

Fırtınanın devirdiği ağaçlar ve uçan inşaat malzemeleri nedeniyle Hollanda’da üç, Almanya’da bir kişi öldü. Almanya’da ayrıca fırtınanın karşı yola uçurduğu kamyonetin sürücüsü hayatını kaybetti.
firtina05EN ÇOK ETKİLENEN HOLLANDA

Fırtınadan en çok etkilenen ülke Hollanda oldu. Avrupa’nın en işlek havalimanlarından olan Amsterdam’daki Schiphol Havaalanı’nda 300’den fazla uçuş iptal edildi. Havalimanının üç terminalinden ikisi de çatı kaplamalarının uçması nedeniyle kapatıldı.

Rüzgarın hızı saatte 140 kilometreye kadar çıktı.
firtina06OKULLAR TATİL EDİLDİ, HALKTAN EVLERİNDE KALMALARI İSTENDİ

Alman demiryolu işletmesi Deutsche Bahn, Perşembe günü tüm uzun mesafe seferlerini iptal etti. Birçok banliyö treni de seferlerini normalden düşük hızda yapıyor.

Çoğu okul tatil edilirken, yetkililer halktan evlerinde kalmalarını istedi. Ülkede iç hat uçuşların büyük kısmı da iptal edildi.

İngiltere’de de Çarşamba akşamı ve Perşembe sabahı etkili olan fırtına nedeniyle birçok ağaç devrildi, binlerce ev elektriksiz kaldı.
firtina0117 TIR DEVRİLDİ

Hollanda’da Amsterdam’ın doğusundaki 200 bin nüfuslu Almere kentinin merkezi, polis tarafından geçici olarak kapatıldı.

Ülke genelinde en az 17 TIR da fırtına nedeniyle devrildi. Tren raylarının ve enerjhi hatlarının zarar gördüğü ülkede, gece boyunca çok az tren seferi yapılabileceğini duyuruldu.