UTRECHT TURİZM FUARI BAŞLADI

0
2472

UTRECHT TURİZM FUARI BAŞLADI

Özcan Özbay / Utrecht

Hollanda’nın Utrecht kentinde bu yıl 48. sı düzenlenen Utrecht Turizm Fuarı kapılarını açtı. Türkiye nin de son 38 yıldır aksatmadan katıldığı fuarın ilk gün resepsiyonuna ilgi de bu ölçüde yoğun oldu.

Hollanda’nın Utrecht kentinde 14 Ocak tarihine kadar sürecek olan fuara Türkiye’den çok sayıda profesyonel Turizmci katılıyor. 2018 yılının ilk turizm fuarı olan Vakantiebeurs Utrecht Turizm Fuarı’na Kültür ve Turizm Bakanlığı Lahey Kültür ve Turizm Müşavirliğinin koordine ettiği ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer ARISOY un da katıldığı fuarda Türkiye 600 metrekare büyüklüğündeki “Türkije Home“ isimli bir stand ile katılıyor.
Utrecht Turizm Fuarı (2)Fuarın resmi açılışı dolayısıyla Türkiye standında düzenlenen resepsiyona, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy ve beraberindeki heyet, Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Alper Yüksel, Amsterdam Başkonsolosu Tolga Orkun, Rotterdam Başkonsolosu Sadın Ayyıldız ve Türkiye’den gelen davetliler katıldı.

2018’in ilk fuarı olan Vakantiebeurs Utrecht Fuarı bugün kapılarını Medya ve acentalara açarken, yarın itibarı ile başlayacak ve 14 Ocak tarihine kadar sürecek fuara birçok ülkeden misafirler merakla 2018 yazının hazırlıklarını incelerlerken firmalarda yeni sezon için kıyasıya çalışmalarını sürdürüyorlar.İlk iki günü profesyonel turizmciler için açık olaçan fuarın, üçüncü ve dördüncü gününün ise halka açık olacağı belirtildi.
Utrecht Turizm Fuarı (6)

Utrecht Uluslararası Turizm Fuarı Avrupa’daki turizm sektörünün Berlin ve Londra’dan sonra en önemli fuarı olarak tanınıyor. Fuara Türkiye, 50 firma ile katılıyor. Hollanda turizm pazarındaki en önemli markalardan biri olan Türkiye, 600 m²’lik alana yayılan stantlarla fuardaki yerini aldı.

Hollanda’nın, Türkiye turizminde önemli bir yere sahip olduğunu hatırlatan Arısoy, 3 yıl önce misafir ettikleri 1 milyon 300 bin Hollandalıyı 2018 yılında da aynı rakamla misafir edeceklerini düşündüğünü belirterek, “2015 ve 2016 yıllarında hiçbirimizin hatırlamak istemediği olumsuz şeylere rağmen 2017 yılında çok büyük bir toparlanma gerçekleştirdik. Bu toparlanma Türkiye’nin turizm sektörünün ve ayrıca bizim ürünümüzün ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. İnşallah 2018 yılı bir önceki yıldan çok çok daha iyi olacak. Bunun işaretlerini 2017 yılının ikinci yarısından itibaren almaya başlamıştık.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl konsept değişikliğine giderek fuardaki stantların bölge bölge görülmesini istediklerine dikkati çeken Arısoy, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu konsepti önümüzdeki fuarlarda da uygulamaya devam edeceğiz. Bakanlık olarak ülkemizin kültürünü, tarihini, doğal güzelliklerini, turizm çeşitliliğini ve bu güzel turizm ürününü sektörle ve sizlerle birlikte dünyaya tanıtmak üzere çaba göstermeye devam edeceğiz. Hep birlikte hareket edince çok güzel sesin çıktığı bu sektörden böyle bir iş birliğini burada da görmekten son derece mutlu olduğumu ve memnun olduğumu dile getirmek istiyorum. Fuarın, ülkemizin 2018 turizm sezonu için hayırlı uğurlu olmasını ve bereket getirmesini diliyorum.”

Lahey Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin verdiği bilgiye göre, geçen yıl fuarı 109 bin kişinin ziyaret ettiği fuara bu yıl ilginin çok daha fazla olması bekleniğidir.

Fuarın süpriz konuklarından olan geçen yılın O ses Türkiye yarışması birincisi Dodan Özer de fuarda olmaktaan çok mutlu olduğunu, kendisinin buraya gelmesinde çok faydasını gördüğü Hollanda nın sevilen sanatçılarından Türk asıllı sanatçısı Funda Müjde ye çok teşekkür ettiğini söyledi.

Fuara geçen yıl olduğu gibi bu yılda Türk Hava Yolları ile partner olarak katılan Afyon NG Hotel CEO su Cenker Yılmaz da geçen yılla yaptığı karşılaştırmada bu yıl geçen yılıda geride bırakacaklarının altını çizdi. Yılmaz “Öyle on görüyoruz ki son yıllarda Türkiye ye yönelik negatif algı yavaş yavaş dağılıyor. Pozitif havanın azalıyor olduğunu görmek bizi çok mutlu etti.”dedi.
rapor sunulduFuarda Türk Turizimciler ve seyehat acentaları derneği de Turizm bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy a geçen yılla ilgili çalışma raporlarını sundular.

Fuarı ziyaret edenler arasında yer alan Dalaman Havalimanı Genel Müdürü Hamdi Güvenç te Bu yıl Turizm de büyük bir patlama olacğaini ve Türkiye nin yine Turizm de rakiplerini kıskandıracağını söyledi.