DELFT

0
825

DELFT

Yolumun Hollanda’ya düşmesi sonucunda geçtiğimiz hafta Rotterdam ile başladığım Hollanda yazılarıma bugün kanalları ve tarihi dokusuyla bir zaman dilimin(d)e seyahat edeceğiniz muazzam bir şehir olan Delft ile devam edeceğim. Güney Hollanda’da yer alan Delft’in seyahat rotasınızda olmasını mutlaka öneririm. Haydi başlayalım.

Şehir ve ülke isimleri kimi zaman yerin tarihi ile ilgili bilgi ve ipuçları verebiliyor. Örneğin Hollanda (ing. Netherlands) Flemenkçe Nederland diye yazılır ve “alçak ülke” anlamına gelir. Bilindiği gibi Hollanda, deniz seviyesinin altında yer alır ve bu ismin anlamını karşılar. Delft de ismini şehrin özelliğinden alır. Delven (fl.) kazmak anlamındadır ve kanallar şehre ismini vermiştir.

Tarihine göz atacak olursak, bugünkü Hollanda, 16. Yüzyılda “80 Yıl Savaşları” olarak da bilinen İspanyol işgali altında kalmıştır. Bu savaştaki direnişin lideri ise Delft’i savunan Willem van Oranje’dır. Özgürlüğünün kazanılmasının ardından Delft önemli bir Flemenk şehri olmuştur. Savaşlar şehrin dokusuna zarar vermiştir kuşkusuz; savaş sonrasında gerçekleşen bir başka yıkım ise 1654 yılına tarihlenmiştir. Barut deposunda yaşanan büyük bir patlama sonrasında şehrin büyük bir kısmı yıkılmış, yüzlerce insanın ölümüne sebep olmuştur. Kaybedilmiş mimari mirasına rağmen bugün çoğunlukla 18. ve 19. Yüzyıla tarihlenen birçok yapısıyla kimliğini korumakta ve yansıtmakta başarılı bir şehirdir.

Böyle bir tarihe sahip olan Delft kültür ve sanat tarihi açısından da önem taşımaktadır. Önemli sanatçılar ve bilim adamları yetiştirmiş; seramikleri ile dünyaya nam salmıştır. İnci Küpeli Kız tablosunu hepimizin bildiği ressam Vermeer, Delft’in yetiştirdiği önemli sanatçılardandır. Hollanda’nın kurucusu olarak bahsi geçen Willem van Oranje yine Delftlidir.

Mimar Hendrick de Keyser tarafından tasarlanan Belediye Binası geniş bir meydana açılır. Delft istasyonunda inip rotanızı biraz sola çevirerek kendinizi kanal kenarındaki sokaklara bırakırsanız keyifli bir gezi ile meydana ulaşmanız ve rönesans üslubundaki belediye binasını görmeniz mümkün. Vermeer Müzesi ziyaret edilecekler yerler listenizde olmalı. Şehirde ziyaret edilecek yerlerin yanısıra şehrin kendisi görülmeye ve keşfedilmeye değer. Kanalları ve tarihi yapılarıyla kartpostal gibi bir görsel değere sahip. Delft’in eski beş kapısından biri olan Doğu Kapısı (fl. Oost Poort) bu anlamda manzarayı bütünleyen bir Gotik yapı. Aynı zamanda müze olarak da ziyarete açık.

Delft aynı zamanda eğitimin de merkezi. Delft Teknik Üniversitesi Mimarlık ve Yapılı Çevre Fakültesi ise dünyadaki en iyi mimarlık okulları arasında 3. sıradadır. 1842 yılında Kral II. Willem tarafından kurulmuş olan Kraliyet Akademisi, 1986 yılında Delft Teknik Üniversitesi (TU Delft) adı ile mimarlık, mühendislik gibi bölümlerle teknik üniversite olarak eğitime devam etmektedir. Bir mimar ve akademisyen olarak doktora eğitimim için kabul aldığım bu kurumun bir çalışanı olmaktan duyduğum onuru sizlerle paylaşmak isterim. Herkesin hedeflerine ulaşması ve haklı mutluluğunu yaşaması dileklerimle, iyi haftalar…