Hollanda’da Binlerce Kadindan Pisuvara Iseme Eylemi

0
2183

Hollanda’da Binlerce Kadindan Pisuvara Iseme Eylemi

Amsterdam’da bir mahkeme, 2 yil önce sokaga isledigi için 140 euro para cezasina çarptirilan 23 yasindaki kadinin ‘ayrimcilik’ gerekçesiyle yaptigi basvuruyu haksiz buldu.

Hollanda’nin baskenti Amsterdam’da 2 yil önce sokaga isledigi için 140 euro para cezasina çarptirilan 23 yasindaki Geerte Piening adli kadinin açtigi dava, mahkemenin verdigi karar nedeniyle ülkenin en önemli konularindan biri haline geldi.

Amsterdam Mahkemesi yargici, kentin birçok kösesinde bulunan ve erkeklerin kullandigi pisuvarlara pekala kadinlarin da iseyebilecegini belirterek, Geerte Piening’in ayrimcilik gerekçesiyle yaptigi basvuruyu haksiz buldu.

Binlerce Hollandali kadin, hakimin bu kararini protesto etmek için Amsterdam’da erkekler için yapilan pisuvarlara iseme eylemi yapmaya karar verdi.

Ancak 22 Eylül Cuma günü yapilmasi planlanan eylem, katilimin yüksek olmasi nedeniyle son anda iptal edildi. Etkinligi düzenleyen Cathelijne Hornstra, buna gerekçe olarak, binlerce kadinin katilacak olmasi nedeniyle güvenlik sorununun ortaya çikmasini gösterdi.

Kadinlar toplu eylem yerine, bulunduklari yerlerde pisuvara iserken fotograf çekip bunlari sosyal medya üzerinden paylasacak.

‘Kadinlara yönelik ayrimcilik’

Amsterdam’da iki yil önce eglenmek için gece disari çikan Piening, gece yarisi kadinlar için açik tuvalet bulamayinca, Leidse Meydani’nda (Leidseplein) bir köseye çömelerek isedi.

O sirada meydandan geçen üç polis, Geerte Piening’e sokaga isedigi için 140 euro para cezasi yazdi.

Cezayi ödemeyi reddeden genç kadin, mahkemeye basvurdu. Dava açma nedenini, “kadinlara yönelik ayrimcilik ve ciddi bir sorun olan umumi tuvalet sorununu gündeme getirmek” olarak açiklayan Piening, hafta basinda hakim karsisina çikti.

Piening savunmasinda, Amsterdam sokaklarinda erkekler için 45 pisuvar bulunmasina ragmen kadinlar için sadece 2 tane oldugunu söyledi. “Onlarin da en yakini iki kilometre uzaktaydi. Mecbur kaldim” dedi.

Amsterdam Mahkemesi’nin erkek yargici, tuvalet eksikligi konusundaki sikayeti hakli buldu. Ancak, “Haklisin ama pek hos bir sey olmasa da, sen de pisuvara iseyebilirdin. ya da gittigin mekandan çikmadan tuvalete girebilirdin” diyerek, Piening’in haksiz oldugunu vurguladi.

Mahkeme, davanin uzamasi nedeniyle Geerte Piening’e verilen 140 euroluk cezayi 90 euroya indirdi.

Hollandali kadin: ‘Pisuvara iseseydin’ sözüne içerledim

Piening’e göre, birçok Avrupa kentinde kadinlar için yeterince umumi tuvalet bulunmasina ragmen, Amsterdam gibi turistik bir kentte bunun düsünülmemis olmasi, “utanç verici.”

Hollandali kadin karari temyiz edip etmeme konusunda kararsiz ama hakimin, “pisuvara iseyebilirdin” sözüne hala içerledigini belirtiyor.

Aldigi cezanin önemli olmadigini söyleyen genç kadin, mahkeme karari ile birlikte Hollandali kadinlarin bu sorunu sahiplenmis olmasinin sevindirici oldugunu vurguluyor.

Piening, Amsterdam Belediyesi’ne kadinlar için yeterli sayida tuvalet yapilmasi konusundaki basvurularini sürdürken, binlerce kadin 22 Eylül’de mahkemenin kararini protesto etmek için, pisuvara iseme eylemi yapma karari aldi.
ayakta iseme‘Kalabaligin içinde nasil yapacagim bilmiyorum’

Cathelijne Hornstra adli kadinin Facebook üzerinden baslattigi “Kadinlar için pisuvara iseme” eylemine katilmak için binden fazla kadin basvurdu. 5500 kadin da, eyleme katilmayi düsündügünü bildirdi.

Eyleme katilma karari alan kadinlardan biri olan Maike, Metro gazetesine yaptigi açiklamada, “Simdi bunu deneme vakti. Pisuvara isemek nasil olacak merak ediyorum” diye konustu.

Hakimin bu karari alirken ne düsündügünü merak ettigini söyleyen Maike, “Popomu arkaya dogru uzatip, gelip geçen onca kalabaligin içinde nasil yapacagim bilmiyorum. Pek hijyenik degil. Bir de üstelik çiplak dolasiyoruz diye ceza alma riski var” dedi.

‘Insani degerlerini koruyarak iseme hakki’

Ayni meydanda 60 yil önce annesinin pantalon giyme hakki için eylem yaptigini anlatan Hollandali kadin, simdi de kendisinin, “insani degerlerini koruyarak iseme hakki” için oraya gidecegini söyledi.

Hollandali kadinlara göre, umumi tuvalet sorunu sadece Amsterdam’a özgü degil. Hollanda’nin diger büyük sehirlerinde de kadinlar için yeterli tuvalet yok.

Kaynak BBCTurkce