17 Ağustos 199 ve “ DEPREM GERÇEĞİ “

0
864

17 Ağustos 199 ve “ DEPREM GERÇEĞİ “

Deprem gerçeği ile yaşama bilincine ulaşıldığında 17 Ağustoslar olursa can kaybımızın çok daha az olacağı bir gerçektir..
17 Ağustos 1999 tarihinden sonra ;
Soruyorum..?
Kaç Belediye Başkanı , kaç mimar, kaç mühendis ve yıkılan binaları yapan müteahhit ve bu binlara ruhsat ve oturulabilir izni veren yetkili tutuklandı..?
Veya şöyle sorayım ..?
Sorumluluk alanıma giren çöken binalar için ONURU ile istifa eden veya mesleğini bırakan kaç yetkili veya meslek sahibimiz oldu..?
Doğa yaşıyorsa eğer tabiki depremler olacaktır..Bu gerçekle üzerinde bulunduğumuz Anadolu toprakları doğa yaşadıkça depremler olacaktır..Çünku bu topraklar deprem kuşağı içindedir..
Yüce Allah insanlara zulüm etmez…Allah korusun diyoruz hep, Allah yaşatmasın diyoruz hep..!
Acaba?
Hala deprem bilinci oluşturuldu mu? Depremle yaşamanın ne anlama geldiğini kaç vatandaşımız biliyor ve gerekli önlemler alındı mı? Veya alındıysa yeterli mi?
Her şeyimizi Yüce Allah’a havale edip yan gelip yatma kültürümüzden vazgeçmedikçe bu can kayıplarımız olacaktır..
Kimse üzerine alınmasın kimse beni inançsızlıkla suçlamasın..! Hiç kimse bu insanların kaderi depremde yaşamlarını kaybetmelerini takdir-i ilahi diye geçiştirmesin..
Suçlular hukuksal olarak geri dönüşümlü olareak yeniden araştırılıp hatta TBMM ‘sinde kurulacak soruşturma komisyonu tarafından uzun süreçli bi araştırma ile 17 Ağustos Marmara Depremi yeniden sorgulanmalı ve kıl payı kadar ihmali olan, binalari yapan müteahhitlerden Belediye Başkanları ve ruhsat veren kurumlar ve kişiler adaletin önüne çıkartılmalıdır..
Yoksa her yıldönümünde Yüce Allah rahmet eylesin..Unutmadık unutmayacağız söylemleri ile bu ölen vatandaşlarımız bizlere mutlak HAK iddia edeceklerdir..
Hala Gölcük’de deprem sonrası süslenip hatta orta hasarlıdır denmesine rağmen iskan içinde oturanların olduğu binaların varlığını sağır sultanlar bile bilmektedir..
Bir iki direk destekle ayakda duran binalara oturanlar oluşacak yeni bir depremde çok daha fazla can kaybına uğriyacakları açıkken neden gerekenler yapılmıyor…?
Hala depremler oluştuğunda ;
Toplanma alanları, ilk müdahale edecek birimler, kurtarma ekipleri, ölü ve yararlıların toplanacakları alanlar, hastanelere ulaşacak kestirme yolların çizelgeleri, bina altlarında kalan canlara nasıl ulaşılacağı, ve deprem oluştuğunda ilk yapılacakların neler olduğu hakkında apartmanların girişlerinde bilgilerin sunulduğu panolar, apartmanlarda olası yangınlara karşı kimlerin ilk anda müdahale edebileceği, kimlerin görev alacağı konusunda bilgiler…V.S V.S…
Deprem öldürmez depreme karşı önlem almazsan ölürsün…Allah bile bile kuluna zarar verme kul istemeyince

Saygılar
17 Ağustos 2017