Amsterdam

0
2724

Amsterdam
AMSTERDAMUST
Amsterdam (kaynak: www.dutchamsterdam.nl)

İsmini Amstel nehrinden alan Amsteldam söylene söylene bugün Amsterdam adını almıştır. 16. Yüzyılda Amsterdam özellikle ticaretle ön plana çıkmıştır. Tüccarlar için önemli bir merkez olmasının ardından 1620 yılında nüfusu iki katına yükselmiş ve konut ihtiyacı artmıştır. 1662 yılında var olan kanallara ek olarak planlama yapılmış, şehir bugünkü yarım ay şeklini almıştır.

Daniel Stalpaert’ın Amsterdam Planı, 1662

Amsterdam’ın 17. Yüzyılda Altın Çağı’nı yaşaması 15. Yüzyıldan itibaren gelişmeye başlayan liman ve ticaret ilişkilerinin bir sonucudur. Günümüz mimarlık mirası çoğunlukla 17. Yy sonrasına aittir. Korunarak yaşatılan Amsterdam, değerli mirasıyla birlikte, canlı ve çok keyifli bir atmosfere sahiptir.
amsterdam 17 yuzyılSu yönetiminin en iyi yapıldığı şehirlerden birisi olmasıyla da dikkat çeker. Tarihsel dokusunun yanısıra kıyı geliştirme projeleriyle de ön plana çıkar. Hollanda’da genellikle su üzerindeki alanların doldurulması yoluyla toprak elde edilir ve projeler, terkedilmiş bölgeler ile bu alanlarda hayata geçirilir. Bu elbette ülkenin yeterli kara parçasına sahip olmaması ve coğrafi özellikleriyle ilgili olarak yapılan bir uygulamadır. 30-40 yıl gibi uzun bir sürece yayılan projeler Ij nehri kenarında yer alır. Yenileme alanlarını görmenizi öneririm.
amsterdam kanalAmsterdam’da Yüzen Evler (kaynak: http://www.bowcrest.com)

Farklı yapım sistemleri, nehir üzerinde yüzen evler ve kamusal alanların kullanımı hepimiz için öğretici. Rijksmuseum, Van Gogh Müzesi and the Stedelijk Museum of Modern Art ziyaret edilmesi gereken müzeleri. Nazi Almanya’sından kaçan Anne Frank’ın yaşadığı evi ziyaret etmenizi öneririm. Bisiklet ile sokaklarında, botlarla kanallarında gezerek şehri farklı kotlarla deneyimleyebilirsiniz. Bloemenmarkt’ta laleleri görebilir, parklarında oturabilir, sokaklarında dolaşırken pazarlarını gezebilirsiniz.
Amsterdam’da Stroopwafel, Tompouce adlı tatlıları, Bitterballen olarak bilinen köfteleri, kızarmış patatesi, ringa balığı, sarımsak sosuyla birlikte servis edilen kızarmış balığı, kroketleri, mini pankekleri tadabilirsiniz. Kuzey ülkelerinin mutfağı çok zengin olmasa da kendine özgü lezzetli seçenekler sunuyor. Tabii ki hayatınızın en lezzetli patates kızartmalarını ve farklı peynir çeşitlerini burada tadacaksınız.
Hemen hemen herkesin her yerde İngilizce konuştuğu Hollanda’da dil konusunda sorun yaşamayacaksınız, öte yandan sıcak kanlı Hollandalılar, soru sormaya çekindiğinizi farkettiklerinde, kendileriyle iletişime geçmeniz için ilk adımı atarak sizi cesaretlendireceklerdir. Güler yüzlü ve cana yakın olduklarını ülkeye girdiğiniz andan itibaren farkedeceksiniz. Yaz döneminde Dalaman Havalimanı’ndan Amsterdam’a direkt uçuşlar olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Mutlu, huzurlu haftalar diliyorum. Sevgiler…

http://guneyege.net/v1/2016/08/12/amsterdam/