• Cum. Eyl 22nd, 2023

Hollanda’da Irkçı Lider Wilders’den Türkiye Karşıtı Gösteri

ByHaber Merkezi

Mar 8, 2017

Hollanda’da Irkçı Lider Wilders’den Türkiye Karşıtı Gösteri

Hollanda’da Irkçı Lider Wilders’den Türkiye… door haberler
Hollanda’nın aşırı sağcı lideri Geert Wilders, Bakan Çavuşoğlu’nun katılımıyla cumartesi günü yapılacak halk oylamasıyla ilgili etkinliği protesto etti.

Hollanda’da aşırı sağcı Özgürlükler Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun katılımıyla cumartesi günü Hollanda’da yapılacak halk oylamasıyla ilgili etkinliğini protesto etti. Wilders, Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği önünde Türkçe ve Hollandaca “Uzak dur, bu bizim ülkemiz” yazılı pankart açtı.

“İZİN VERMEYİZ”

PW lideri Wilders, gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye’de halk oylamasına sunulan yeni anayasanın cumhurbaşkanına daha fazla güç verdiğini belirterek “Türk bakanların Hollanda’ya gelip bizim ülkemizde böyle bir rejim için lobi yapmasına izin veremeyiz.” ifadelerini kullandı.

“İSTENMEYEN ADAM” İLAN EDİLMESİNİ İSTEDİ
wilders-toplanti22

Hollanda hükümetinin etkinliği engellenmekte çok etkisiz davrandığını, Çavuşoğlu’nun konuşmasının neden engellenmediğini hala anlamadığını söyleyen Wilders, Türk bakanların 16 Nisan’da yapılacak referanduma kadar geçici süreyle “istenmeyen adam” ilan edilmesini istedi.

“TÜRK BAKANLARI ÜLKEMİZDE KABUL ETMİYORUZ”

Çavuşoğlu’nun cumartesi günü Hollanda’ya gelmesi durumunda ülkeye girmesine izin verilmeyip Türk büyükelçiyle tekrar ülkesine gönderilmesi gerektiğini ileri süren Wilders, “Burası bizim ülkemiz. Türk bakanlarını lobi yapması için ülkemizde kabul etmiyoruz.” dedi.

“SEÇİMLERE KATILMA HAKKI OLMAMASI GEREKİR”
Wilders, Türk bakanların referandum kampanyasını Türkiye’de yapmaları gerektiğini savunarak, “Bana göre, Hollanda’da çifte vatandaşlığı olan kişilerin ülkemizde seçimlere katılma hakkına zaten sahip olmaması gerekir.” ifadesini kullandı.

Bir cevap yazın