Küba

0
771

Küba

Karayipler’de bir ada ülkesi olan Küba’yi, resmi adiyla Küba Cumhuriyeti’ni anlatmaya çalisacagim bu hafta. Uçakla 14-15 saatlik uzakliktaki bir ülkeye gitmek degil, oldukça farkli bir zaman dilimine yolculuk, farkli bir deneyim Küba’da bulunmak.
Küba’nin kesfine, sömürge yillarina bakalim önce. 28 Ekim 1492 yilinda ilk olarak Christopher Columbus tarafindan kesfedilmis. 1898 yilina kadar Ispanya sömürgesi olarak kalmis ve 1902 yilindan özgürlügüne kavusmus. Bu sebeple özellikle Havana ve Trinidad’da koloniyal döneme ait birçok yapi ve meydan görmek mümkün. Tridad ise UNESCO Kültür Miras Listesi’nde.
Elbette hem kendi tarihlerine hem de dünya tarihlerine damga vuran olay ise 1953 yilinda baslayan ve 1959 yilinda gerçeklesen Küba Devrimi. Fidel Castro, Che Guevara ve Raul Castro bu devrimde en önemli rolü oynayanlar. Dünya ve elbette Kübalilar bugünkü Küba’yi onlara borçlu.
Ata sporunun beyzbol oldugu Küba, dansin ve müzigin memleketi ayni zamanda. Rumba, bolero, cha cha cha ve salsa Kübalilarin danslari. Mutlaka en az bir kez dinlediginize inandigim Guantanamera sarkisi Küba halk müziginin temel taslarindan sayilabilir. Joseíto Fernández tarafindan bestelenmis sarkinin sözleri ise José Martí’ye ait.
Ülkede kullanilan iki çesit para birimi var: Küba Pezosu Cup ve çevrilebilir Küba Pezosu olan Cuc. 1 Cuc 25 Cup degerinde. Turist olarak bizim kullandigimiz para birimi Cuc. Alisverisler hep bu birim üzerinden. Kredi karti kullanimi neredeyse yok denilecek kadar az; o yüzden yaninizda nakit bulundurmaniz gerektigini unutmayin. Yerel halktan edindigimiz bilgilere göre aylik asgari ücret 12 Cuc yani yaklasik olarak 12 Amerikan Dolari kadarmis, en yüksek aylik gelir ise 150 Dolar dolaylarinda. Devlet temel ihtiyaçlari vatandaslarina sagliyor. Gelir miktari bize “nasil olur?” dedirtse de geçinmek burada dert degil.
kuba-fatma tanisGöze çarpan tasima araçlari arasinda bisiklet-taksiler yer aliyor. Sokaklarda bolca görebileceginiz bu araçlar büyüklüklerine göre genellikle bir soför ve 2 ila 4 yolcuyu tasiyabiliyor. Bisiklet taksiler haricinde ulasim bir kamyonet benzeri otobüsle yapiliyor. Bunlar disinda hatri sayilir sayida at arabalari da trafikte yer aliyor.

Arabalar elbette Küba resminin en güzel tamamlayicilari. Genellikle 1959 yilina kadar Amerika’dan gelmis olan araçlar günümüzde hala Küba sokaklarinda ve yollarinda boy gösteriyorlar. Ulasiminizi saglarken kullanacaginiz taksilerin bu tür klasik arabalardan olmasi çok muhtemel. Tadini çikarin!
kuba1-fatma tanisBir diger konu ise Küba’nin saglik konusunda ne kadar iyi oldugu. Dünya Saglik Örgütü tarafindan da örnek gösterilen saglik sistemiyle Küba, 1963 yilindan beri gelismekte olan ülkelere gönderdigi doktorlarla yaptigi sagliga katkilarla biliniyor. Günümüzde 30.000’den fazla Kübali doktor 60’tan fazla ülkeye hizmet veriyor. Bulundugumuz uçakta turistik gezi disinda özellikle akciger kanseri ve göz hastaliklari tedavisi için Küba’ya giden birçok yolcunun bulunmasi da bunu destekler nitelikte. Buraya turist olarak gitmenizi umarak gezeceginiz sehirler listesine Havana, Trinidad, Santa Cruz, Varadero, Viñales’i ekleyebilirsiniz. Varadero’da birçok tatil köyü var, bembeyaz kumsallariyla ve muhtesem deniziyle konaklamaniz için uygun bir yer olabilir; ancak bu sehirler arasinda Küba deneyiminizde en az etkisini birakacak yer diyebiliriz. Genellikle Küba’da evler turistlerin konaklamasi için kullaniliyor. Bu sekilde konaklamak esasinda yerel kültürü ögrenmek için en güzel seçenek.
Küba sigara ve alkol konusunda da dünyada adindan söz ettiriyor. Puronun memleketi ve en güzel romlar burada üretiliyor. 1934 yilina tarihlenen rom Havana Club, halen en önemli markalardan ve bugün Küba’nin ulusal markasi olarak Amerika Birlesik Devletleri hariç tüm dünyaya ihraç ediliyor.
Umuyorum ki ambargolar kalkmadan, Küba dünyaya uyum saglamadan, dondugu zaman diliminde yasarken yolunuz buraya düser ve sizler de bu güzel ülkeyi oldugu gibi anlamaya çalisirsiniz. Küba anlatmakla bitmez elbette. Bir sonraki yazimda kisisel deneyimimden bahsedecegim. Mutlu haftalar diliyorum. Sevgiler…